Haberler

Yeni Zelanda ve Japonya, jeotermalden hidrojen üretimine ilişkin İMB imzaladı

Taupo Gölü yakınlarında bulunan jeotermal tesis; Yen Zelanda (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 26 Eki 2018

Japonya ve Yeni Zelanda arasında, fosil yakıttan uzaklaşarak hidrojene yönelime ilişkin bir İMB (İşbirliği Mutabakat Belgesi) imzalandı. İşbirliği çerçevesinde Yeni Zelanda, Taupo'da jeotermal kaynak kullanarak hidrojen üreten pilot projeler oluşturulacak.

Enerji ve Kaynak Bakanı Megan Woods yaptığı açıklamada, “Yeni Zelanda ve Japonya’nın, hidrojen konusunda bir İşbirliği Mutabakat Belgesi (İMB) imzalamasıyla fosil yakıtlara bağımlılıktan kurtulmak için birlikte çalışacaklarını” duyurdu.

Yeni Zelanda’nın İşletme, İnovasyon ve İstihdam Bakanlığı ile Japonya’nın Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı arasındaki işbirliği anlaşması 23 Ekim’de Bakan Woods ve Hiroshige Seko tarafından imzalandı.

İmzalanan İşbirliği Mutabakatının Yeni Zelanda’nın düşük karbon ekonomisine doğru hareket ederken hidrojen teknolojisini geliştirmek için Japonya ile ortaklaşa çalışma konusundaki ilgisine işaret ettiğini ve anlaşmanın alanında bir ilk olduğunu belirten Bakan Woods, açıklamalrına şöyle devam etti:

“Hidrojeni küresel emisyonları azaltmamıza yardımcı olacak potansiyel araçlardan biri olarak görüyorum. Yeni Zelanda ve Japonya, düşük emisyonlu ekonomiye geçerken, kendi enerji ve ulaşım sektörlerini dönüştürmeyi amaçlıyor ve bu ortaklık, hidrojen gelişiminin artırılması  için bilgi alışverişine olanak tanıyacak.”

“Bu anlaşmanın, Japon şirketleri arasında, Yeni Zelanda’yı alternatif yakıt kaynaklarının geliştirilmesinde bir ortak olarak değerlendirmeleri yolunda bir ilgi uyandırmasını umuyorum.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy