Haberler

Yeni Zelanda’nın jeotermal deneyimini paylaşmaya yönelik çalışmaları

Steam pipelines near Taupo, New Zealand (source: Commons/ Wikimedia)
Eren Günüç 24 Ağu 2017

Yeni bir 10 milyon dolarlık Afrika Jeotermal Tesisiyle Yeni Zelanda, dünya genelinde jeotermal gelişim desteğine olan bağlılığını sürdürüyor.

Yeni Zelanda hükümeti, Temmuz ayında Yeni Zelanda – Afrika Jeotermal Tesisini kurmak üzere Yeni Zelanda ve Afrika Birliği Komisyonu arasında yeni bir Ortaklık Düzenlemesi imzaladı. Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Gerry Brownlee yaptığı açıklamada, “Geliştirme Programımızın Pasifik Adası ülkelerinin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaya devam etmesi nedeniyle Yeni Zelanda’nın yenilenebilir enerji uzmanlığının talep edildiğini söyledi.

Yeni Zelanda Geliştirme Programı tarafından yönetilen tesis, 11 Doğu Afrika ülkesinde jeotermal gelişimini artırmak için önümüzdeki beş yıl boyunca yaklaşık 10 milyon dolar sağlayacak.

Brownlee, “Anlaşma, Yeni Zelanda’ya hedefli teknik yardım, tavsiye, geliştirme ve eğitim sunarak uzmanlığını bu sektöre paylaşmasını sağlayacak” dedi.

“Endonezya’da Yeni Zelanda, hükümet jeotermal arama programı kurmak ve jeotermal alanların kalkınmaya öncelik verilmesi ve tahsis edilmesi için daha fazla teknik yardım ve kapasite geliştirme sağlamak için devlet kurumlarıyla ortaklık kuruyor.

“2014 yılından bu yana Yeni Zelanda, Dominika Topluluğu da dahil olmak üzere beş Doğu Karayip ülkesi için ilerleyen jeotermal geliştirme planlarını desteklemek üzere bir bölgesel jeotermal danışmanı finanse etmiştir.

“Dominika Topluluğu ile olan ortaklığımız kapsamında 7 MW’luk bir jeotermal enerji santralinin yapımı için Dominika Jeotermal Geliştirme Şirketi’ne yeni bir Yeni Zelanda proje yöneticisi atanmıştır.

“Yüzde devlete ait olan projenin 2019 yılının ortalarında tamamlanması bekleniyor ve Karayipler’deki ilk jeotermal enerji santrali olacak.

“Bu projeler, jeotermal kaynak ve üretim geliştirme konusundaki yerel uzmanlığımız ve Pasifik’te temiz enerji çözümleri bulmamızı gösterdiğimiz liderliği temel alıyor.

“Programımızın enerji portföyünde 2015’ten 2018’e 126 milyon dolar harcama ile 40’tan fazla faaliyet bulunuyor.

“Enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 82’si 2015’ten 2018’e kadar harcama yaparak Pasifik’te geçecek.

“Pasifik Adası ülkeleri yenilenebilir elektrik üretimi için iddialı hedeflere sahipler ve çoğunun Polinezyada yüzde 50’ye yakın bir kısmı var. Buna rağmen, Melanesia’da modern enerji hizmetlerine erişim dünyadaki en düşük oranlar arasında yer alıyor.

“Yeni Zelanda, 2013’ten beri Pasifik enerji sektörüne 120 milyon dolardan fazla yatırım yapmış ve bu bölgede Pasifik’i desteklemekten gurur duyuyoruz.

“İklim değişikliği zaten Pasifik boyunca hayatları ve geçim koşullarını değiştiriyor.

Brownlee, “Yeni Zelanda kalkınma finansmanının bu ülkelerin dayanıklılığına katkıda bulunması ve Pasifik komşularımızın yenilenebilir enerji üretimini artırmasına yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Yeni Zelanda Devleti tarafından Scoop’tan yayınlandı, ThinkGeoEnergy aracılığıyla