Haberler

Yenilikçi jeotermal sondaj teknolojisi DOE fonu aldı

Nevada, Fallon'da FORGE proje sahasında teçhizat (kaynak: FORGE)
Cannur Bozkurt 24 May 2019

ABD'deki iki şirket, yüksek sıcaklıkta yönlü sondajı mümkün kılmak için jeotermal sondaj optimizasyonu ve iletişimi konusundaki yenilikçi çalışmaları için finansman aldı.

ABD Enerji Bakanlığı, Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi, küçük işletmelere, programda belirtilen yenilikler için teknik fizibilite geliştirebilmeleri adına 22 milyon dolarlık hibe desteği verdiğini açıkladı.

12 başlıktan ikisi, Jeotermal Teknolojileri Ofisi (GTO), beşi ise ileri imalat ve GTO’nun ortak başlığı altındaydı.

Bu hafta jeotermal ile ilgili olarak aşağıdaki ödüller açıklandı.

E-Spektrum Technologies Inc., San Antonio, Teksas. – 194,694 ABD doları

Matkap Dinamik Ölçümlerinin EM Kısa Atlamalı Telemetrisini Kullanan Makine Öğrenmesi Tabanlı Jeotermal Sondaj Optimizasyon Sistemi

Sondaj performansını optimize etmek ve jeotermal kuyu maliyetlerini azaltmak için kuyu içi delme verilerinin telemetrisindeki iyileştirmelere ihtiyaç vardır. Bu proje, penetrasyon oranlarını en üst seviyeye çıkarmak ve matkap ömrünü optimize etmek için Jeotermal Sondaj Optimizasyon Sistemi oluşturmada kuyu içi iletişim, örüntü tanıma, makine öğrenme algoritmaları ve uzun vadeli EM teknolojisini kullanır.

Ozark Integrated Circuits Inc., Fayetteville, Arkansas. – 204,902 ABD doları

Yüksek Sıcaklıkda Yönlü Sondajı Sağlamak için Sağlamlaştırılmış İletişim Teknolojisi

Yeraltı sondaj boruları için işletme sıcaklıklarını, arama derinliğini ve sondaj süresini artıracak; ayrıca jeotermal, petrol ve gaz arama operasyonel maliyetlerini azaltacak yeni bir güç ve veri omurgası önerilmektedir. Bu teknoloji, havacılık ve endüstriyel kontroller dahil olmak üzere diğer yüksek sıcaklık uygulamalarından bilgi ve deneyim alış-verişi içermektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy