Haberler

Yeraltından ısı toplamak – Erding, Almanya’nın jeotermal merkezi ısıtma sistemi

Therme Erding jeotermal spa (kaynak: flickr / Götz A. Primke, creative commons)
Cannur Bozkurt 20 Eyl 2019

Petrol arama çalışmaları için sondajı yapılan Bavyera / Almanya'daki Erding şehri, önce termal kaplıca için daha sonra da şehirdeki daha geniş bir alanı ısıtması için CO2 emisyonlarını azaltmada büyük etkisi olan jeotermal enerjiden yararlanmaya başladı.

Almanya’nın yerel basınında yer alan Merkur dergisindeki son bir makale, petrol aramalarının bugün Erding şehrine ısı sağlayan bir jeotermal ısıtma tesisi ile nasıl sonuçlandığını bildirdi.

20 yıldan fazla bir süredir STEAG New Energies GmbH Erding, Erding şehrine 2350 metre derinlikteki kaynaklardan jeotermal enerji sağladı. Bugün, Erding’in toplam ısı talebinin yaklaşık beşte biri iklim dostu jeotermal enerji ile karşılanabiliniyor.

Erdinger Erdwärmeversorgung’un geçmişi 1983 yılında, petrol firması Texaco’nun petrol için sondaj yaptığı zaman başladı. Şirket ağır ekipmanlarla dünya yüzeyini 2.359 metre derinliğe kadar deldi. Petrol bulunamadı, ancak 65 santigrat derece sıcak termal su bulundu. Petrol şirketi suya hiç ilgi göstermedi, bu da belediyenin 1989’da belirttiği gibi “sıcak altın” kullanmak için ortak bir girişim kurmasına neden oldu.

1994 yılında STEAG Yeni Enerjileri kuruldu ve aynı yıl bölge ısıtma sistemini işletmeye başladı. 1994 yılında açılan yerel termal banyo olan Therme Erding için planlar başlatıldı, daha sonra 1999 yılında açıldı. Banyo, o dönemde, soğutulmuş suyun rezervuara geri döndürülebileceği ikinci bir kuyu olmaması şeklinde planlandı.

O zamanlarda, termal suyu arıtmak ve bir spa’da kullanmak daha ekonomikti. Kaplıca, günümüzde termal su ve Jeotermal ısıtma için STEAG ortak girişiminin en büyük müşterisidir.

2008 yılında ikinci bir kuyu açıldıktan sonra, 2009’da Jeotermal Isı Santrali Geoheizwerk 2’nin yeni bir binası hizmete girdi. Bu, saniyede 48 litre ile maksimum akışı iki katına çıkardı.

Geoheizwerk “Erding 2” şehrin ticari bölgesindeki çıkmaz sokağın sonunda bulunuyor ve hiçbir şey Erding için en temel ısı kaynağının bu sitede üretildiğini farkettirmiyor. Pek çok konutun yanı sıra hemen hemen bütün okullar, hastane, yerel banka, belediye binası, şehirdeki pek çok dükkan ve otel gibi belediye tesisleri jeotermal bölgesine bağlı ve bu jeotermal ısıdan faydalanmaktan mutluluk duyuyor.” dedi.

Bugün, bölgesel ısıtma şebekesi 69 MW termal kapasiteye sahip ve 32 kilometre uzunluğundadır. Beş çalışanın ısıtma tesisinin düzgün çalışmasını izlediği kontrol odası sistemin kalbidir.

Kışın çok soğuk günlerde, jeotermal ısı yetmez. Bu yüzden doğal gaz devreye girer, böylece kimse soğukta oturmak zorunda kalmaz. Termal su, ısıtma tesislerinde 20 dereceye kadar soğutulur ve 2 nolu kuyudan toprağa tekrar verilir – bu arada, 1 nolu kuyudan yeterince uzak bir mesafede olduğundan toprakta “termal kısa devre” meydana gelmez.

Jeotermal ısıtma tesisleriyle şehir, her yıl merkezi olmayan kazan teknolojisine kıyasla, karbondioksit (CO2) ve azot dioksit (NO2) emisyonlarının neredeyse üçte ikisinden tasarruf ediyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy