Haberler

Yerel jeotermal operatörleri, Germencik’deki seralara ısı satmak konusunda isteksiz

Sera işletmeleri, Türkiye (kaynak: flickr / Tom Ballard, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 4 Oca 2019

Türkiye Germencik'teki yerel sera işletmecisi, yerel jeotermal santral işletmecilerine seraları için kendisine sıcak su satma çağrısı yapıyor.

Yakınında jeotermal faaliyetler bulunan, Azerbaycanlı yatırımcı Yunus Arifoğlu  Öztürk, sera operasyonlarını ısıtmak için jeotermal enerjiden yararlanamadığı için hayal kırıklığına uğradığını belirtiyor. Yatırımcı, Türkiye’deki Aydın, Germencik’te 4,2 hektar sera işletiyor. Operasyonları için, yakındaki jeotermal operasyonlardan gelen sıcak suyun kendisine satılmadığından ısıtma için pahalı kömür kullanmak zorunda kaldığını bildirdi.

Jeotermal sayesinde düşük maliyetli ısıtma imkanından yararlanamamak konusunda üzgün olan yetiştirici Yunus Öztürk: “Bu domates serasını 3 yıl önce yakınlarda çok sayıda jeotermal enerji santraline sahip olmanın faydalarını göz önüne alarak kurdum, ancak buradaki şirketler bana jeotermal su satmaya istekli değiller. Çözüm umuduyla Cumhurbaşkanlığına bile başvurdum. Burada yetiştirdiğim domateslerin neredeyse tamamını Rusya’ya ihraç ediyorum, bu yüzden Türkiye’nin ihracatına katkıda bulunuyorum, ancak jeotermal enerji santralleri yasal olarak sıcak suyun seralarda kullanılması gerekmesine rağmen bana sıcak su vermiyorlar.”

Tüm maliyet hesaplamalarımızı buna göre yaptık. Isıtma için kömür kullanılmamızın, çevreye verdiği zararın yanı sıra, yıllık yaklaşık 200.000 ABD doları ek maliyet getirmektedir. Jeotermal sulara erişimim olsa, verimim iki katına çıkar ve yılda 2.500 ton daha fazla ihracat yapabilirdim. Hükümet yetkililerinin bu sorunu çözmede bana yardım etmelerini bekliyorum ”dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergyHurriyet