Haberler

Yunan jeotermal kalkınma çabaları Çin Kalkınma Bankası’nın ilgisini çekiyor

Greece Independence Day (source: flickr/ John D. Carnessiotis, creative commons)
Eren Günüç 7 Eyl 2017

Yunanistan'daki Çin Kalkınma Bankası ve Kamu Elektrik Kurumu (PPC), PPC'nin jeotermal gelişim çabalarını destekleyebilecek Yunanistan'daki enerji projelerinin finansmanı için bir MoU imzalamak üzere.

Yunan Kamu Elektrik Kurumu (PPC) geçtiğimiz günlerde jeotermal kalkınma planları için stratejik ortaklıklar için bir ihale açtı. Jeotermal enerji santrallerinden elektrik üretimi alanında stratejik bir ortak seçimi ile ilgili seçim sürecinin B aşamasında kalifiye olmuş altı ilgili taraf hakkında daha önce haberlerimizde yayınlamıştık.

Bu altı şirket:

  • Enel Green Power Hellas SA (Yunanistan),
  • Helector SA (Yunanistan),
  • Storengy (Fransa),
  • KS Orka Renewables Pte Ltd. (Singapur),
  • Zorlu Enerji Elektrik Uterim AS- Turboden SpA (Türkiye / İtalya)
  • Terna Enerji SA – Terna Aioliki Xerovouniou SA (Yunanistan)

Bu yılın mart ayında PPC, üretim kapasitesini jeotermal enerjiden üç katına çıkarmayı planladığını açıkladı.

Şimdi, Çin Kalkınma Bankası (CDB) ve Public Power Corporation (PPC) bu hafta bir mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu. Bu, geçen yıl Çin Kalkınma Bankası ve Yunanistan Bankası tarafından imzalanan bir mutabakat muhtırasıyla yapılan daha büyük bir Yunanistan-Çin işbirliğinin bir parçası. MoU, ikili ilişkileri ve Çin ile Yunanistan arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini ilerletmeyi öngörüyor.

Bu yılın şubat ayında Çin Kalkınma Bankası başkanı Hu Huaibang, dünyanın en büyük kalkınma borç verenlerinden biri olan CDB’nin öncelikli olarak Avrupa’yı ve uluslararası pazarlara açılımını gördüğünü ve bunun da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde işletmelerin finansmanı için özel fonlar yarattığını belirtti. Yunanistan. MoU kapsamında sağlanan fonların, Yunanistan’da jeotermal de dahil olmak üzere yenilenebilir enerji gelişimine katılacak Çinli teknoloji sağlayıcılarını kullanmaya teşvik edip etmeyeceğini görmek gerekecek.

Public Power Corporation S.A. (PPC), Yunanistan’da yaklaşık 7.4 milyon müşteriye sahip en büyük güç üreticisi ve elektrik tedarik şirketidir.

Kaynak: Balkan Green Energy News, ThinkGeoEnergy aracılığıyla