Haberler

Yunanistan, Alexandroupolis’te jeotermal merkezi ısıtma projesinde çalışmalar başlayabilir

Alexandroupolis Limanı, Yunanistan (kaynak: flickr/ Dimitris Siskopoulos, creative commons)
Cannur Bozkurt 28 Eki 2019

Uzun bir dava sürecinin ardından, Yunanistan'ın kuzeydoğusundaki Alexandroupolis şehrinde planlı bir jeotermal bölgesel ısıtma projesi artık devam edebilecek.

Yunanistan’dan bildirildiği üzere, ülkenin doğusunda bir sahil kasabası olan Alexandroupolis’e ucuz jeotermal enerji ve ısıtma geliyor. Bölgesel ısıtma projesinde çığır açacak çalışmalar için yeşil ışık verildi. Aylar süren davadan sonra, bir sonraki çalışma başlayacak ve 18 ay içinde tamamlanacak. Alexandroupolis Belediyesi’nin yürüttüğü proje 6,2 milyon Avro (6,8 milyon ABD Doları) bütçeye sahip ve yerel topluluklara büyük kalkınma fırsatları sunarken, aynı zamanda ucuza ısınmaya sahip olacak sakinleri de olumlu yönde etkileyebileceği için Yunanistan’ın tamamında öncü sayılıyor.

Alexandroupolis belediyesinde, 20.000 dönümlük düşük entalpili bir jeotermal sahası bulunmakta ve belediye bunu Yunan Devletinden 70 yıl boyunca kiralamıştır.

2018 yazının başlarında yapılan bir yarışma başlangıçta yaklaşık 15 şirketin ilgisini çekti. Son olarak, “Aristin Jeotermal Alanının Bir Bölümünün Kullanılması – Kırsal Seralar ve Binalar için Termal Enerji Santrali ve Isıtma Şebekeleri İnşaatı” başlıklı proje, 6,229,005,78 Avroluk bütçe ile J / C. THES / NIKIS SA – MICHAIL KOUGOULOS & SIA EE-MITROPOULOS MICHAEL’e verildi.

Proje, duruşma öncesi temyizler ve sonuçta birkaç gün önce nihai kararını alan CoE’ye ulaşan itirazlar nedeniyle önemli gecikmelerle karşılaştı.

Alanın termal gücünün, yaklaşık 10 MW olarak hesaplandığı tahmin edilmektedir, bunun 9 MW’ı üç kırsal alanda bölgesel ısıtma için kullanılacaktır. Kalan 1 MW termal, 22 belediye binasının yanı sıra, belediyenin ısıtma sağladığı tüm SOS Köy binalarını ısıtmak için kullanılacaktır. Bölgesel ısıtma şebekesinin toplam uzunluğu 18 km olacaktır.

Son pompa testleri, suyun neredeyse 97 santigrat dereceye ulaştığını gösterdi. Bu, sahadan yararlanmak için yeni fırsatlar ve beklentiler sağladığı için önemlidir.

Enerji, Doğal Kaynaklar ve Trajanoupolis belediye başkan yardımcısı Eleni Inzepelidou, ethnos.gr’a “yeni belediye başkanı kentin enerji ihtiyacına öncelik verdiğini belirtti. Amaç, uzun yıllardır olgunlaşan ve bir proje haline gelen bu çalışmalardan vatandaşların yararlanması.” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy