Haberler

Yunanistan Hükümeti, yerel kaygılara yanıt olarak jeotermal enerji konusunda pozitif

Mandraki - Nisyros, Yunanistan (kaynak: ThinkGeoEnergy haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 31 Ağu 2018

Yunan adalarından birinde yapılacak jeotermal projeye ilişkin yerel kaygılara cevaben, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı, jeotermal enerjinin olumlu rolünü, yeni jeotermal mevzuatı ve kaygılara cevap verdi.

Yunanistan’ın Nisyros adasında planlanan jeotermal proje ile ilgili yaşanan siyasi tartışmanın ardından, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı, konuyla ilgili görüşlerini açıkladı.

Bugün itibariyle Yunanistan’da 32 jeotermal alan belirlemiştir. Bu sahalardan düşük entalpiye sahip 30’u, en önemli üretim sektörü olan tarım ve balık yetiştiriciliğinde enerji maliyetlerini düşürerek hemen kullanıma hazır hale getirilebilir. Buna ek olarak jeotermal potansiyel evlerin, okulların ve hastanelerin ısıtma ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ancak, Jeotermal’in Yenilenebilir Enerji Kaynağı (RES) olarak geliştirilmesinin hem yerel hem de ulusal düzeyde sahip olabileceği önemli katkılara rağmen, önceki yasal çerçeve nedeni ile, mevcutta,  potansiyelin yalnızca küçük bir kısmı sağlık turizmi alanında kullanılmaktadır.

Kamu istişaresi altında olan ve meclise sunulması beklenen jeotermal enerji kaynaklarına ilişkin yeni mevzuat ile, jeotermal enerjinin araştırılması ve kullanılması için kurumsal çerçeve modernleştirilmiştir. Aynı zamanda, önceki yıllarda deneyimlenen olumsuz iklim koşullarını tersine çevirmeyi garanti etmekte ve yerel topluluklarda bu yenilenebilir enerji kaynağını kullanmak için güven ortamı oluşturulmasına yönelik katı kurallar da bulunmaktadır.

Yenilenebilir jeotermal kaynağın güvenli ve kullanımını sağlamaktan sorumlu olacak “Sorun Giderme Komiteleri” de mevzuat içerisinde tavsiye edilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy