Haberler

Yunanistan, jeotermal enerji gelişimi için yeni yönetim modellerini zorluyor

View to the temple of Oympian Zeus from the Acropolis, Athens, Greece (source: flickr/ Andy Montgomery, creative commons)
Eren Günüç 8 Oca 2018

Yunanistan, düşük sıcaklıklı kaynaklarda merkezi olmayan yerel bir yönetim yaklaşımıyla jeotermal kaynakların sürdürülebilir yönetimi için yeni bir kurumsal çerçeveyi zorluyor. 90 derece üstü kaynaklar ise Yunanistan Enerji Bakanlığı sorumluluğunda olmaya devam edecek.

Yunanistan’ın birçok bölgesinde önemli jeotermal potansiyele rağmen, bu büyük kaynakların kullanımı bugüne kadar sınırlı oldu. Bunun sebebi çoğunlukla kaynakların kullanılmasıyla ilgili yerel yatırımcılara ve kamu kurumlarına yeterli esneklik sağlamayan mevcut yasal çerçevedir. Sürdürülebilirlik açısından adanmış bilim insanları tarafından yapılmış gerçek bir yönetim yoktur, Yunanistanda sadece jeotermal alanların tahsis edildiği kişiler tarafından gerçekleştirilen bir jeotermal üretim söz konusudur.

Bu nedenle hükümet jeotermal alanın yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak ülkenin enerji dengesine katkıda bulunma yollarını arıyor. Tarım ve balık yetiştiriciliğinde enerji maliyetlerinde düşüş potansiyeline sahip sıcak su rezervlerinin sürdürülebilir yönetimi ve kimyasal ve termal kirlenmeyi önlemeye yönelik önlemlerin yanı sıra binaların bölge ısıtmasının genişletilmesi gibi önlemlerin yeni yasal çerçeve için çok önemli olduğu görülüyor.

Geçen yılın Kasım ayında düzenlenen bir konferansta birincil enerji sektörü için jeotermal enerjinin geliştirilmesinin önemi Tsipras ve Başbakan Al tarafından da belirtilmiştir. Hükümetinin yakında kamu istişareleri için ilgili yasa tasarısını yürürlüğe koyacağı söyleniyor.

Özellikle seralarda, balık çiftliklerinde ve kurutma ünitelerinde kullanılabilen, işletme maliyetlerini düşüren, aynı zamanda ev, okul ve benzeri ısıtma için de kullanılabilen düşük sıcaklıklı jeotermal alanlara (25-90 derece ısı olarak tanımlanacaktır) vurgu yapılacaktır.

Yeni kurumsal çerçeve ile üretilen kaynakların yönetiminden, ör. yerel olarak merkezi olmayan yönetimin sorumluluğunda olan yerel ilgi olarak nitelendirilen düşük sıcaklık bölgelerinde. Sadece ilgilendiren yatırımcılara kaynak kullanımı önerilecek, yönetim ve sürdürülebilirliğin sağlanması kendi seçtiği bir bilimsel / araştırma organının elinde olacaktır.

Bununla birlikte, yüksek sıcaklıktaki jeotermal alanların (90 derecenin üstünde) çevre ve enerji bakanlığının sorumluluğunu sürdürmesi ve bu nedenle de enerji üretimi için kullanılması ve dolayısıyla ulusal çıkar olarak belirlenmesi beklenmektedir.

Kaynak: AVGI, ThinkGeoEnergy aracılığıyla