Haberler

Yunanistan’daki jeotermal gelişim için PPC ihalesinde ikinci tura çıkan iki firma

Greece Independence Day (source: flickr/ John D. Carnessiotis, creative commons)
Eren Günüç 7 Haz 2018

Yunanistan'daki PPC Yenilenebilir Enerji'nin ihalesinde ikinci tur için teklif veren iki şirket; Ellaktor grubunun bir üyesi olan Helector SA, Terna Enerji ve kardeş şirketi Terna Aioliki Xerovouniou SA'dan oluşan bir ekip oldu. Ortaklık kapsamında, PPC Yenilenebilir Enerji, Midilli Adası'nda, diğer adaların her birinde 8 MW ve 5 MW kapasitesinde iki jeotermal enerji projesi geliştirmek istiyor.

Yaklaşık 12 ay önce, Yunanistan’daki jeotermal kaynakların geliştirilmesi için stratejik ortaklık konusunda bir ihale duyurusu PPC Yenilenebilir Enerji şirketleri tarafından açıklanmıştı.

Bu nedenle, ilk ihalede toplam altı takımdan büyük bir ilgi görünse de, şimdi sadece iki grubun bağlayıcı bir ikinci tur teklifi sundukları bildiriliyor. Dört jeotermal alanı kullanmak için elektrik santrallerinin kurulumunda stratejik bir ortaklık için PPC Yenilenebilir Enerji tarafından yapılan ihale, şimdi Ellaktor grubunun bir üyesi olan Helector SA’nın yanı sıra Terna Enerji ve kardeş şirketi Aioliki Xerovouniou SA’dan oluşan bir ekip tarafından iki teklif aldı.

İkinci tur teklifi için son tarih, Energy Press’in bildirdiği gibi 1 Haziran 2018’de sona ermiştir.

İlk tur teklifleri Enel Green Power Hellas, Fransa’nın Storengy, Singapur’dan KS Orka ve Türk-İtalyan ortak girişimi olan Zorlu-Turboden ve ikinci tura devam eden Helector ve Terna Energy ile iki şirket tarafından sunuldu.

PPC Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yunanistan’ın PPC’sinde ana elektrik şirketinin tamamına sahip olduğu bir yan kuruluştur. Şirket şimdi taraflarla ortaklık anlaşması üzerinde hızla ilerlemeyi planlıyor.

Ortaklık kapsamında, PPC Yenilenebilir Enerji, Midilli Adası’nda, diğer adaların her birinde 8 MW ve 5 MW kapasitesinde iki jeotermal enerji projesi geliştirmek istiyor. Şirket, çok yakında bir keşif sondaj programı başlatmayı planlıyor ve bu projeler için stratejik bir ortak için devam eden seçim süreci ile aynı anda işliyor.

Kaynak: Energy Press, ThinkGeoEnergy