Haberler

Zorlu Enerji: Jeotermal enerji ekonomiye 5 milyar dolar katkı sağlayabilir

Zorlu Enerji Alaşehir Santrali
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 27 Haz 2018

Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap jeotermal kaynaklardan gerçekleşen elektrik üretimine yönelik teşviklerin devam etmesi durumunda 2021 – 2040 yılları arasında ekonomiye 5 milyar dolar yarar sağlanabileceğini açıkladı.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap jeotermal enerjinin ekonomiye 5 milyar dolar katkı sağlayabileceğini belirtti.
27 Haziran 2018 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde yer alan DHA haberine göre Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap jeotermal kaynaklardan gerçekleşen elektrik üretimine yönelik teşviklerin devam etmesi durumunda 2021 – 2040 yılları arasında ekonomiye 5 milyar dolar yarar sağlanabileceğini açıkladı.

“Yatırımcı Gözüyle Türkiye’de Jeotermalin Bugünü ve Geleceği” başlıklı sunumuyla katıldığı İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Semineri ve Sergisi’nde jeotermal yatırımlara ilişkin bilgiler veren Sayın Kındap sektörün mevcut kurulu güç için sondaj maliyeti hariç şimdiye kadar 2.5 milyar dolar yatırım yaptığını ve bu yatırımın ülke ekonomisine yaklaşık 1.75 milyar dolar katkı sağladığını belirterek “Jeotermal enerji yatırımlarında yüzde 70 oranında yerli aksam ve hizmet kullanılıyor. Yatırımların devam etmesiyle bu oranın yüzde 90’lara çıkması mümkün. Sektör ayrıca kurulu tesislerde 1600 kişiye istihdam sağlıyor ve bu sayı yeni santral kurumlarında 3500 kişiye çıkıyor.” sözleri ile sektörün ekonomiye katkılarının altını çizdi.

Kaynak: DHA-Hürriyet Gazetesi