Haberler

Zorlu Enerji “Jeotermalde önemli olan dengeli ve sürdürülebilir büyüme”

Zorlu Enerji “ICCI Enerji Ödülleri”nde Jeotermal ödülüne layık görüldü.
Eren Günüç 22 Haz 2017

Sanayi temsilcisi Ali Kindap hızla genişleyen Türk jeotermal endüstrisinde sürdürülebilir ve dengeli bir büyümeye çağırıyor.

Jeotermal Rezervuar Yönetimi Paneli’nde konuşan Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, “Türkiye’de jeotermal enerji sektörü oldukça hızlı büyüyor. Ülkemizin şu anda jeotermalde 860 MW olan kurulu gücünün, 2020 yılında planlanan yatırımların da hayata geçmesiyle birlikte 1500 MW’a ulaşması bekleniyor. Yaşanan bu hızlı gelişmede önemli olan sürdürülebilir ve dengeli büyümeyi sağlayabilmek” dedi.

Jeotermal enerji santrallerinin baz santral olarak çalışabildiğini belirten Kındap, “Baz enerji üretim kaynağı olarak kullanabiliyor olması jeotermal enerjiyi, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından ayırıyor. Jeotermalde 1500 MW’lık bir kurulu güç, rüzgarda 4500 MW, güneş enerjisinde ise 8-9 bin MW kurulu güce eşdeğer” açıklamasında bulundu.

“Özel sektör – üniversite iş birlikleri çok önemli”

Jeotermal enerji yatırımlarının uzun soluklu yatırımlar olduğunu vurgulayan Kındap, sürdürülebilir bir büyüme için özel sektör ile üniversite iş birliklerinin önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Sektörde en büyük sorun rezervuar yönetiminde yaşanıyor. Bu alanda yönetimin doğru yapılamaması sürdürülebilirliği ve doğal olarak da verimliliği olumsuz etkiliyor. Bilimselliği sağlayabilmek biz Zorlu Enerji olarak üniversite iş birliklerine büyük önem veriyor, bu alanda öncü bir rol üstleniyoruz. İşlettiğimiz tüm sahalarda bir üniversite ile iş birliği içindeyiz. Önümüzdeki dönem için planladığımız yatırımlarımızda da bu iş birliklerine devam edeceğiz.”

Türkiye’deki toplam kurulu gücünün yüzde 73’ünü yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan Zorlu Enerji, jeotermal enerji alanındaki tüm yatırımlarını sorumlu yatırımcı vizyonuyla hayata geçiriyor. Hali hazırda 3 jeotermal enerji santralinin yatırımcısı olan Zorlu Enerji, 165 MW kurulu güce sahip olacak Kızıldere III santralini de yılsonuna kadar devreye alarak toplam kurulu gücünü 300 MW üzerine taşımayı hedefliyor.

Panel sonunda İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Gürşat Altun tarafından Kındap’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Zorlu Enerji Grubu Hakkında:

Zorlu Enerji Grubu, elektrik üretimi, dağıtımı ve ticareti, doğal gaz ticareti ve dağıtımı, enerji santrallerinin projelendirme aşamasını da kapsayan “anahtar teslim” inşası, enerji santrallerinin uzun süreli işletim-bakım hizmetlerinin sunulması gibi geniş yelpazede katma değeri yüksek hizmet çeşitliliği sunmaktadır. 6 doğal gaz, 7 hidroelektrik, 3 jeotermal ve 4 rüzgâr santralinden oluşan üretim portföyüyle Türkiye’de toplam 644 MW, Pakistan ve İsrail’deki yatırımlarıyla birlikte ise toplamda 991 MW’lık kurulu güce sahip Zorlu Enerji Grubu, GAZDAŞ şirketiyle Trakya ve Gaziantep bölgelerinin doğal gaz dağıtım hizmetini üstlenmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında güneş enerjisinden elektrik üretmek, solar fotovoltaik (PV) panelleri kiralamak, satmak, satın almak, ihraç etmek, bunları çatılara yerleştirmek ve buna ilişkin her türlü kurulum hizmeti ve danışmanlık hizmeti vermek üzere Mart 2016’da Zorlu Solar Enerji Tedarik ve Ticaret Anonim Şirketi’ni (Zorlu Solar) kurmuştur. Zorlu Elektrik şirketiyle de serbest tüketici kapsamındaki kişi ve kurumlara doğrudan elektrik ticareti faaliyetlerini, alternatif fiyatlandırma seçenekleri ve altyapı, mevzuat ve uygulamadaki tecrübesiyle sunmaktadır.

Kaynak: Zorlu Enerji Basın Odası

For English: ThinkGeoEnergy