Haberler

Zorlu Enerji’de hedef sıfır emisyon ile enerji üretimi

Zorlu Enerji Basın bildirisi Haziran 2018
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 9 Tem 2018

Zorlu Enerji, Avrupa Birliği tarafından Horizon 2020 Programı kapsamında yürütülen GECO (Geothermal Gas Emmisson Control - Jeotermal Gaz Emisyonlarının Kontrolü) Projesi’ne dahil oldu.

Zorlu Enerji, Avrupa Birliği tarafından Horizon 2020 Programı kapsamında yürütülen GECO (Geothermal Gas Emmisson Control – Jeotermal Gaz Emisyonlarının Kontrolü) Projesi’ne dahil oldu.

Zorlu Enerji, doğal mineral kaynakların sürdürülebilir yönetimini hedefleyen GECO projesine ortak oldu. Zorlu Enerji, GECO projesine jeotermal alanında sahip olduğu deneyim ve AR-GE kaynaklarıyla katkıda bulunacak.

Projenin hedefi “Jeotermal Kaynaklı Karbondioksit (CO₂) Emisyonlarının Azaltılması”na yönelik ülkeler arası saha uygulamalarının yapılması, yeni ekipman ve teknolojilerin test edilmesi, bilgi birikimi ve tecrübe aktarımı sağlanmasıdır. 20 Ağustos 2018 tarihinde imzalanması planlanan “Hibe Sözleşmesi” ile başlayacak proje kapsamında toplamda yaklaşık 15 milyon Euro’luk bir hibe desteği alınacak ve jeotermal enerjide sürdürülebilir üretim alanında Ar-Ge çalışmaları için kullanılacaktır.

19 katılımcı içeren Proje’nin taraflarını üniversiteler, yatırımcı şirketler, AR-GE çalışması gerçekleştiren kurumlar oluşturmaktadır:

IS – ORKUVEITA REYKJAVIKUR SF ( koordinatör)
IS – ISLENSKAR ORKURANNSOKNIR
FR – CENTRE NATIONAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE CNRS
IS – GEORG RANINSOKNARKLASI I JARDHITA
IS – HASKOLI ISLANDS
FR – IFP Energies nouvelles
IT – Universita Degli Studi di Firenze
IT – GRAZİELLA GREEN POWER S.P.A
IT – MAGMA ENERGY ITALIA S.R.L
FR – STORENGY SA
ES – FUNDACION CIRCE CENTRO DE INVESTIGACION DE RECURSOS Y CONSUMOS ENERGETICOS
NL – PLAN B CO2 BV
TR – ZORLU ENERJI ELEKTIK URETIM A.Ş
UK – UNITED KINGDOM RESEARCH AND INNOVATION
TR – Middle East Technical University
IT – CONSIGLIO NAZIONALE DELLE RICERCHE
DE – HOSCHSCHULE BOCHUM
NO – INSITUTT FOR ENERGITEKNIKK
ES – ASOCIACION De ENVESTIGAZION METALURGICA DEL NOROESTE

Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap; “Uluslararası ölçekte, içerisinde Avrupa’nın farklı ülkelerinden, alanında uzman şirketlerin ve saygın kurumların yer aldığı GECO Projesi’nin bir parçası olduğumuz için gurur duyuyoruz. Türkiye’de Zorlu Enerji’nin Kızıldere sahasındaki jeotermal santralleri ve İtalya, İzlanda ve Almanya’daki diğer santrallerde hep birlikte çalışacağız.”

“Gerçekleştireceğimiz Ar-Ge çalışmaları sonunda mevcut koşullarda işletmekte olduğumuz ve kuracağımız santrallerimizde, sahalarımızda yeraltından gelen ısıyı kullanıp karbondioksit dahil tüm atıkları reenjekte ederek sıfır atıkla enerji üreteceğiz. Elde edeceğimiz sonuçları rapor haline getirip dünyanın farklı ülkelerindeki diğer jeotermal santral işletmecileri ile paylaşarak bu konuda dünya çapında bir katkı sağlamak istiyoruz. Karbondioksit ve benzeri gazların emisyonlarının azaltılması, jeotermal akışkandan daha yüksek verimle faydalanılması ve kaynağın sürdürülebilirliğinin korunmasına önemli katkılar sağlayacağına inandığımız bu projeye, tüm bilgi birikimi ve tecrübemizi aktarmaya hazırız. Zorlu Enerji olarak hem yaptığımız yatırımlarla hem de sahip olduğumuz bilgi birikimi ve tecrübemizle Türkiye’yi enerjinin birçok alanında olduğu gibi jeotermal alanda da başarıyla temsil ediyor olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.” dedi

KAYNAK: Zorlu Enerji basın bildirisi