Haberler

Ağrı jeotermal sera projesinde altyapı yapım protokolü imzalandı

Ağrı Dağı Milli Parkı (kaynak: Tabiat.gov.tr)
Merve Uytun 23 May 2022

Ağrı, Diyadin ilçesindeki jeotermal kaynakların tarımda kullanılması üzere planlanan projenin ilk etabının altyapı yapım protokolü imzalandı.

Yerel bir gazetesinin bildirdiği habere göre; Ağrı’nın Diyadin ilçesindeki jeotermal kaynakların tarımda kullanılması üzere planlanan projenin ilk etabının altyapı yapım protokolü imzalandı.

Ağrı Valiliği toplantı salonunda  düzenlenen tören ile “Diyadin Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Altyapı Yapım İşi” protokolüne imzalar atıldı. Vali Osman Varol’un başkanlığında imzalanan protokol, projenin ilk etabı olan 260 dekarı içeriyor.

Vali, Diyadin ilçesindeki jeotermal kaynakları tarımda kullanmak amacıyla daha önce bölgeye 40 dekar üzerine sera kurulduğunu ve üretim yapıldığını belirtti ve konuya ilişkin şunları söyledi: “Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda altyapı ihalesi gerçekleştirildi. Bugün de burada organize sanayi yönetimi olarak yüklenici firmayla sözleşmelerimizi imzaladık. Yakında da inşallah iş yeri teslimiyle ilgili çalışmalarımıza başlayacağız. Güzel bir temel merasimi de yapacağız. Bu proje ilimiz için çok önemlidir çünkü 1300 dekarlık bir alandan bahsediyoruz. 1300 dekarın içinde toplamda 1000 dekar sera parseli olacak.”

“1000 dekarlık serada yaklaşık 1200 kişiye doğrudan istihdam sağlanacak. Yan sektörlerdeki istihdam rakamlarıyla toplamda 2 bin 500 kişinin buradan ekmek yiyeceği ve ilimiz ekonomisine çok ciddi kazanımlar getireceğini düşünüyoruz. Bu proje Ağrı’nın kaderini değiştirecek vizyoner bir projedir. Ağrı’mıza hayırlı olsun.”

Projenin ilk etabının altyapı yapım işi imzalanan protokolde Vali Osman Varol, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci ve yüklenici firmanın yetkililerinin imzaları bulunuyor.

Kaynak: Milat Gazetesi