Haberler

AZU, Hırvatistan jeotermal proje sahaları hakkında ihale kitapçığı yayınladı

Jeotermal Yatırım - Hırvat Hidrokarbon Ajansı (kaynak: AZU)
Merve Uytun 27 Oca 2023

Hırvat Hidrokarbon Ajansı (AZU), yakın zamanda açıklanan altı jeotermal arama ihalesine eşlik edecek bir kitapçık yayınladı.

Hırvat Hidrokarbon Ajansı (AZU), ihaleye sunulan altı arama bloğu aracılığıyla Hırvatistan’daki jeotermal fırsatları detaylandıran harika bir belge yayınladı. Kitapçık, her bloğun boyutu, açılan kuyuların derinliği ve her saha için ölçülen sıcaklık hakkında ayrıntılar sağlar. Kitapçığa bu linkten ulaşılabilir.

AZU, daha önce bildirdiğimiz gibi, tanımlanmış jeotermal potansiyele sahip altı arama sahası için yeni bir teklif turu başlattı. İhaleler, resmi olarak 28 Aralık 2022’de başlamıştır. Son teklif verme tarihi 1 Haziran 2023 saat 12:00’dir.

Bu sahaların potansiyeli, petrol ve gaz arama ve üretimi için açılan önceki kuyularla teyit edilmişti. Bu, gelecekteki yatırımcılar için riski ve maliyetleri önemli ölçüde azaltır. Tüm sahalardaki sıcaklıklar, toplam kümülatif potansiyeli yaklaşık 600.000 MWh elektrik olan enerji üretimi için yeterlidir. Petrol ve endüstriden elde edilen veriler sayesinde AZU, 3500 kuyudan alınan veriler ve büyük miktarda sismik veriler dahil olmak üzere jeotermal bloklar hakkında ilk verileri sunabilir.

Sahalar, Drava Havzası’nın coğrafi alanı içinde ve dört Hırvat ülkesinde bulunmaktadır – Meşimurska, Koprivnişko-Križevaşka, Podravska, Osjeşko-Baranjska. Sitelerin toplam alanı 200 kilometrekarenin üzerindedir. Her keşif bloğunun arazi alanı hakkında daha fazla ayrıntı, yukarıda belirtilen kitapçıkta mevcuttur.

Hırvatistan’da Jeotermal arama sahaları (kaynak: AZU)

Yatırımcılar benzersiz bir süreçte arama izni için teklif verecek ve ardından 5 yıl boyunca arama aşamasındaki tüm koşulların yerine getirilmesi halinde üretim izni verilecek.

Sunulan keşif bloklarının her biri için ihale bilgilerine bağlantılar aşağıdaki gibidir:

AZU Başkanı Marijan Krpan, “Jeotermal enerjinin aktivasyonu bir gecede olan bir şey değil ve Hırvatistan Cumhuriyeti son dört yıldır bunun üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu projeler, enerji geçişinin omurgası ve yarının enerji istikrarının temeli olabilir. Mevcut ihtiyatlı tahminlere göre, şimdiye kadar belirlenen Hırvat jeotermal sahaları üzerine toplam kapasitesi yaklaşık 1 GW olan jeotermal enerji santralleri inşa edilebilir” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy