Haberler

Baker Hughes, terk edilmiş kuyuların jeotermal için rehabilite edilmesi konsorsiyumuna liderlik ediyor

Wells2Watts konsorsiyum yönetim kurulu üyeleri, OSU Hamm Institute of American Energy, Oklahoma City, Oklahoma (kaynak: Baker Hughes)
Merve Uytun 9 Ara 2022

Baker Hughes, terk edilmiş petrol ve gaz kuyularından ve üretken olmayan jeotermal kuyulardan jeotermal enerji üretmeyi amaçlayan Wells2Watts konsorsiyumuna başkanlık ediyor.

Baker Hughes, kuru ve üretken olmayan jeotermal kuyuları ve üretken olmayan petrol ve gaz kuyularını yenilenebilir elektrik enerjisi üretebilen jeotermal kuyulara dönüştürmeyi amaçlayan jeotermal enerji konsorsiyumu Wells2Watts’a öncülük ediyor. Bu, Continental Resources, INPEX ve Chesapeake Energy Corporation ile teknoloji geliştirmeyi hızlandırmak ve temel yük enerji kaynağı olarak jeotermal ticari ölçekte ölçeklendirmek isteyen özel bir endüstriyel ortaklıktır.

Konsorsiyum, jeotermal enerji ve yenilenebilir elektrik üretimi için, teknolojinin, üretken ömrünün sonunda bir kuyuyu nasıl iyileştirebileceğine odaklanacak. Konsorsiyumun yakın vadeli odak noktası, kapalı döngü jeotermal teknolojisini kullanan fırsatları içeriyor.

“Bu benzersiz jeotermal konsorsiyum, Baker Hughes’un düşük karbonlu ve jeotermal çözümler üretmesi için geleneksel petrol ve gaz müşterileri için yeni fırsatlar yaratarak yeni sınırlar için konumlandırma konusundaki stratejik taahhüdünü destekliyor. Baker Hughes Petrol Sahası Hizmetleri ve Ekipmanları Başkan Yardımcısı Maria Claudia Borras, “Bu, ABD ve ötesine yenilenebilir enerji getirmek için uzun vadeli, sürdürülebilir büyümeye yönelik disiplinli yaklaşımımızı da vurguluyor” dedi.

Büyük ölçüde endüstri ortakları tarafından finanse edilen konsorsiyum, inşaat, test ve pilot uygulama amaçları için ayni malzeme ve işçilik katkıları yoluyla Vallourec ve GreenFire Energy gibi teknoloji sağlayıcılarından da destek alıyor.

İlk konsorsiyum projesi, dünyada türünün ilk örneği olan kapalı döngü jeotermal laboratuvarını oluşturmak için Oklahoma City, Oklahoma’daki Hamm Institute for American Energy’de bulunan Baker Hughes Energy Innovation Center’daki test kuyusu etrafında toplanacak. Test kuyusu, birçok kuyu konfigürasyonu için kapalı döngü sistemini test etmek, mühendislik performans modellerini doğrulamak ve saha pilot çalışmaları için ölçek sunmak üzere ilgili yer altı ortamlarını simüle edecektir.

“Bu konsorsiyum, Continental Resources’ın doğal kaynaklarımızın koruyucusu olurken dünyamızın ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretme konusundaki uzun süredir devam eden taahhüdüyle el ele gidiyor. Tamamlanan kuyuları jeotermal kuyulara dönüştürmek için tamamlayıcı becerilerimizi ve yenilikçi teknolojimizi kullanarak bu iş birliği yapan şirketlerle çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Continental Resources CEO’su Bill Berry, “Bu, dünyanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için yeni alanlar aramak üzere endüstrinin bir araya gelmesinin harika bir örneği” dedi.

“INPEX, jeotermal enerji endüstrisine 2011 yılında girdi ve şu anda Japonya ve Endonezya’da çok sayıda jeotermal projede yer alıyor. Wells2Watts jeotermal enerji konsorsiyumuna katılmaktan çok memnunuz ve konsorsiyum üyeleriyle işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Yenilenebilir Enerji ve Yenilenebilir Enerjiden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Yoshiro Ishii, “Çevre sorunlarını yeni teknolojiler aracılığıyla çözme konusunda ortak bir hedefimiz var ve uygun fiyata enerji tedarik etmemizi sağlayan kapalı devre sistemlerin ticari kullanımının önünü açmayı umuyoruz” dedi.

Baker Hughes, 40 yılı aşkın bir süredir jeotermal enerji geliştirmede liderdir ve 25’ten fazla ülkeye güvenilir ısı ve güç üretimi sağlar. Wells2Watts başlangıçta Kuzey Amerika ve Asya Pasifik’teki projelere odaklanacak. Konsorsiyum Kasım 2022’de imzalandı ve Baker Hughes’un mevcut Petrol Sahası Hizmetleri ve Ekipmanı Yeni Enerji ve Karbon Yönetimi işletmesi ile Endüstriyel Enerji Teknolojileri Enerji İnovasyon Merkezi arasındaki iş birliğinin bir parçası.

Kaynak: ThinkGeoEnergy