Haberler

Breakthrough Energy Ventures, küçük ölçekli jeotermal santraller finansman desteğine katıldı

Cannur Bozkurt 4 Mar 2019

Breakthrough Energy Ventures, küçük ölçekli jeotermal enerji ünitelerinin konuşlandırılması için fon sağlayan kuruluş olan Baseload Capital'e 12.5 milyon dolar yatırım yaptı.

Dünyanın önde gelen şirket yöneticileri tarafından desteklenen, yatırımcıların önderlik ettiği bir yatırım fonu olan Breakthrough Energy Ventures, Climeon’un bir parçası olan özel şirket Baseload Capital’e düşük sıcaklıktaki jeotermal ısı enerjisinin küresel dağıtımını hızlandırmak için yatırım yaptı.

Climeon CEO’su Thomas Öström, “Breakthrough Energy Ventures ve Baseload Capital ile birlikte çalışarak, artık bir numaralı iklim çözücü olma vizyonumuza adım atabiliriz” dedi.

Breakthrough Energy Ventures, temiz enerjiye geçişi hızlandırmak için oluşturulan, yatırımcı tarafından yönlendirilen bir fondur. Ekip, her yıl yarım gigaton sera gazı (GHG) emisyonunu ortadan kaldırma potansiyeline sahip son teknoloji şirketleri finanse etmekte ve beş büyük zorlu alanda yatırım yapmaktadır: elektrik, ulaşım, tarım, üretim ve binalar. Bunlar, sera gazı emisyonlarına en fazla katkıda bulunan geniş faaliyet alanlarıdır. Fon’un yatırım ekibi, düşük sıcaklıktaki jeotermal ısı gücünü, elektrik üretiminde sera gazı emisyonlarını kontrol etmede, mevcut, en önemli fırsatlardan biri olarak tanımlamaktadır.

Breakthrough Energy Ventures’dan Carmichael Roberts “Düşük sıcaklıklı jeotermal enerji, enerji görünümünü dönüştürme potansiyeline sahiptir. Baseload’ın uygulama uzmanlığı ve Climeon’un Isı Gücü teknolojisinin bir araya gelmesinin, düşük sıcaklıktaki jeotermal kaynakların büyük potansiyelini açığa çıkarma ve önemli miktarda yenilenebilir elektriğin yayılmasıyla sonuçlanabileceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Sıcak suyu temiz elektriğe dönüştüren Climeon’un Isı Gücü sisteminin ilk prototipi 2011 yılında geliştirildi. O günden bu yana Climeon, çeşitli ülkelerdeki müşterilere Isı Gücü sistemlerini teslim eden Şiket, şimdi genişleme ve küresel dağıtım üzerine odaklandı.

Breakthrough Energy Ventures, Baseload Capital’e 12.5 milyon ABD doları yatırım yaptı ve bunu yaparken Climeon, Blue, Gullspång Invest ve LMK’ya Baseload Capital’in hissedarı olarak katıldı. Breakthrough Energy Ventures’ın Baseload Capital’e yaptığı yatırımın ardından Climeon’un Baseload Capital’de hisse oranı %15,7 oldu. Climeon’un özsermaye payı, Şubat 2019’daki yılsonu raporunda belirtilen 37.7’ye kıyasla, 48.1 milyon SEK’te değerlenecek.

Climeon, Breakthrough Energy Ventures ve Baseload Capital, düşük sıcaklıktaki jeotermal ısı gücünün küresel dağıtımında işbirliği yapacak.

“Bu kadar deneyimli bir ekiple güçlerimizi birleştirdiğimiz için heyecanlıyız ve elbette teknolojimizi Breakthrough Energy Ventures tarafından kabul edilmesinden gurur duyuyoruz. Bu işbirliği sayesinde, enerji, teknoloji ve finans alanlarında dünyanın en bilgili profesyonelleri ile birlikte çalışacağız, bu da vizyonumuza ulaşmak için tam da ihtiyacımız olan şey”, diyor Climeon CEO’su Thomas Öström.

Kaynak: ThinkGeoEnergy