Haberler

Buharkent, jeotermal ile konut ısıtma projesinde başvurular alınıyor

Buharkent ilçe görünümü (kaynak: Buharkent Bld. resmi web sitesi)
Merve Uytun 17 May 2022

Aydın, Buharkent ilçesinde jeotermal ile bölgesel ısıtma projesinin ön kayıt başvuruları başladı. Belediye Başkanı Mehmet Erol, proje kayıt formunu ilk imzalayan kişi oldu.

Aydın, Buharkent ilçesinde jeotermal ile bölgesel ısıtma projesinin ön kayıt başvuruları başladı. Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, projenin kayıt formunu ilk imzalayan kişi oldu.

Buharkent’in jeotermalle ısıtılması ve bölgede seracılığın geliştirilmesi için çalışmaları hızlandıran Mehmet Erol, daha önce bildirdiğimiz üzere, yaklaşık 4 bin konutu jeotermal ile ısıtmayı hedefliyor.

Aydın’ın 13 bin nüfuslu ilçesi Buharkent’in, doğalgaza göre dört kat daha ucuza ısıtacak enerjiyle buluşmasına sayılı günler kaldı. Başkan Erol, geçtiğimiz günlerde jeotermal ile konut ısıtma projesini ilçe sakinlerine tanıttı. İlk üye kayıt formunu dolduran Başkan, Buharkentlileri de bu önemli temiz ısıtma projesine kayıt yaptırmaya davet etti.

Başkan, maliyetler artmadan bir an önce projeye başlamak istediklerini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Buharkent’imizi doğalgaza göre dört kat daha ucuza ısıtacak kaynak olan jeotermalle buluşturacağız. Jeotermali bir zenginlik ve bir değer olarak gördüğümüz için halkımızın faydasında kullanmak istiyoruz. Belediye bünyemizde Buharjet A.Ş.’yi kurduk ve çalışmalara başladık. Son dönemdeki enerji fiyatlarına baktığımızda bizler şu anki enerji olan doğalgaza oranla dört kat tasarruf sağlayacak temiz enerji jeotermal ile başta ilçe merkezimiz olmak üzere tüm çevre mahallelerimizi ısıtacağız. 2022’yi ıskalamadan bir an önce bu hizmeti başlatarak önümüzdeki ay ilk kazmayı vuracağız. Bu Aydın’a örnek olacaktır. Aydın’da ilk olacağız ve bu çerçevede Jeotermal Isıtma Üye Kayıt Formu’nu ilk ben imzaladım. 2 evimin jeotermal ile ısıtılması için imzayı attım. Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun. Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz ekiple sizlerin de ön başvurularını almaya başladık. 1 yıllık ücretsiz olarak ısınmadan faydalanmak için sizleri bekliyorum”.

Kaynak: Habertürk