Haberler

Danimarka Heyetinden Erzurum’a enerji ve ısıtma yatırımları için ziyaret

Danimarka heyeti ziyaret (kaynak: Aziziye Belediyesi resmi web sitesi)
Merve Uytun 14 Eki 2022

Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan ve ve beraberindeki Danimarka Enerji Ajansı uzmanları, Aziziye Belediyesi'nin enerji ve ısıtma yatırımları kapsamında Erzurum'u ziyaret etti.

Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’ın davetlisi olarak Erzurum’a geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bürokratları ve Danimarka Enerji Ajansı uzmanları ile birlikte Başkan Orhan’a konuk olan heyet, Aziziye’deki enerji yatırımlarına dönük incelemelerin yanında Erzurum’un tarihi ve turistik mekânlarını da gezecek.

Türkiye-Danimarka Stratejik Sektör İşbirliği ile yürütülen “Verimli ve Düşük Karbonlu Isıtma ve Soğutma Projesi” çerçevesinde Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’ın davetlisi olarak Erzurum’a gelen Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan’a, Danimarka Enerji Ajansı Türkiye Takım Lideri Susana Adriana Paardekooper ve Teknik Uzman Michele Rosa da eşlik ediyor.

Erzurum Valisi’ni ziyaret eden Büyükelçi Annan, Türkiye ve Danimarka arasındaki sektörel işbirliğine dikkat çekti. Enerjinin artık bir dünya gündemi olduğunun altını çizen Annan, enerjiyi çok daha değerli hale getiren başlıca faktörün ise, yenilenebilir ve sürdürülebilir olması olduğunu ifade etti. Vali Okay Memiş’ten Erzurum hakkında bilgiler alan Annan ve beraberindeki bürokrat ve uzman ekiple birlikte daha sonra Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Başkanvekili Fevzi Polat’a konuk olan heyete Büyükşehir Belediyesi’nin enerji yatırımları hakkında bilgiler verildi.

Enerji Yatırımları Gezilecek

Erzurum temasları kapsamında Aziziye Belediyesi’nin Biokütle Enerji Destekli Jeotermal Domates Seraları ile Güneş Enerji Santrallerini gezecek olan Büyükelçi Danny Annan ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Belediyesi’nin Atık Su Arıtma Tesisinde de incelemelerde bulunacak. Erzurum’un tarihi, turistik ve kültürel mekânlarının da gezdirileceği teknik heyetle şehre kazandırılabilecek yeni enerji ve ısıtma yatırımları üzerine değerlendirmelerde bulunulacak.

Temaslar Danimarka’da başlamıştı

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Ağustos ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın davetlisi olarak Danimarka’ya gitmiş ve burada Aarhus, Silkeborg, Odense, Holmegaard ve Kopenhag şehirlerindeki enerji yatırımlarını yerinde incelemişti. Başkan Orhan, Danimarka’daki teknik ziyaretlere Türkiye Enerji Kentleri Birliği Başkanı ve aynı zamanda Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı olan Osman Zolan’ın yanı sıra Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ile birlikte katılmıştı. Yenilenebilir enerji ve ısıtma alanında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunan Danimarka’daki temaslarında Erzurum’un sahip olduğu enerji potansiyeline sık her fırsatta vurgu yapan Başkan Orhan, Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Annan başta olmak üzere Danimarka Enerji Ajansı yetkilileri ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bürokratlarını Erzurum’a davet etmişti.

Kaynak: Aziziye Belediyesi