Haberler

Dikili TDİOSB’de jeotermal kaynak arama amaçlı sondaj

Sera görünümü (kaynak: Dikili TDİOSB)
Merve Uytun 19 Nis 2022

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, proje sahasında 7 adet jeotermal kaynak arama amaçlı sondaj yapmayı planlıyor.

Yakın zamanda faaliyete geçmesi beklenen Dikili TDİOSB projesi, jeotermal kaynak arama başvurusunun Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı tarafından kabul edildiğini öncesinde bildirmiştik. Dün paylaşılan bir habere göre, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, proje sahasında 7 adet jeotermal kaynak arama amaçlı sondaj yapmayı planlıyor.

Dikili TDİOSB’nin teknolojik seralarda ürettiği yıllık 80 bin ton kaliteli yaş sebze ve meyve üretimini yurt içi ve dışı piyasalarına sunması hedefleniyor. Açılması planlanan sondaj kuyularının meyve ve sebze üretimi yapacak bu seralarda kullanılması planlanmaktadır.

Açılacak kuyularda, 1200 metre derinlikte, 75 C ve 25 lt/sn debiye sahip jeotermal akışkan elde edilmesi öngörülüyor. Sera ısıtmada kullanılması planlanan jeotermal akışkanın rezervuar alanına geri gönderilmesi için re-enjeksiyon kuyuları kullanılacaktır. Böylelikle bu sondajlardan elde edilmesi beklenen güç yaklaşık 18,7 MW dır ve proje değeri yaklaşık 2,8 milyon TL olarak hesaplanmaktadır.

Kaynak: Enerji Günlüğü