Haberler

Diyarbakır Belediyesi, Sur’da jeotermal kaynak aramayı planlıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediye binası (kaynak: Diyarbakır Bld. resmi web sitesi)
Merve Uytun 24 Haz 2022

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Sur ilçesi Çarıklı mahallesinde bulunan kendine ait ruhsat alanında bir adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak.

Diyarbakır Belediyesi Başkanlığı Diyarbakır, Sur ilçesi Çarıklı mahallesinde bulunan kendine ait ruhsat alanında bir adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak aramayı planlıyor. Belediye, kendisine ait 10 hektarlık alanda yürüttüğü projede jeotermal kaynak bulmak amacıyla çalışma başlattı.

Büyükşehir Belediyesi, Kasım 2021 tarihinde Sur ilçesi Çarıklı Mahallesi Mevkiinde jeotermal kaynak aramak için Valiliğe ruhsat başvurusunda bulunmuş ve olumlu yanıt almıştı.

Yürütülen proje kapsamında 2200 metre derinlikte bir adet sondaj kuyusu planlanıyor. Arama çalışmalarının sona ermesi ile jeotermal kaynağa ulaşılarak olumlu sonuç alınırsa kuyu ağzı vana kullanılarak kapatılıp kontrol altına alınacak. Akışkanla ilgili arama, araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıldıktan sonra mineral değerleri ve sıcaklığına bağlı olarak turizm veya tarımsal amaçlı değerlendirilmesi öngörülüyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü