Haberler

DOE Jeotermal Üniversite Yarışmasını Oklahoma Üniversitesi kazandı

Jeotermal Üniversite Yarışması (kaynak: U.S. DOE)
Merve Uytun 20 May 2022

Oklahoma Üniversitesi'nden bir ekip, terk edilmiş petrol ve gaz kuyularını jeotermal enerji kaynağına dönüştüren tasarımları ile Jeotermal Üniversite Yarışmasında birincilik ödülü aldı.

ABD Enerji Bakanlığı (DOE) bugün, öğrencileri yeni nesil jeotermal enerji gelişimine liderlik etmeye hazırlayan yıllık bir etkinlik olan 2022 Jeotermal Üniversite Yarışması’nın kazananlarını açıkladı. Oklahoma Üniversitesi ekibinden öğrenciler birincilik ve 10.000 $ ödül fonu kazandı.

Jeotermal Üniversite Yarışması, öğrencilere yeni kariyer fırsatlarını değerlendirmeleri, jeotermal sektörle ilgili becerileri öğrenmeleri ve öğrencileri topluluklarına bağlamaları için ilham vermek için tasarlanmıştır. Yarışmanın bir parçası olarak öğrenciler, yerel enerji zorluklarını belirlemek ve jeotermal enerji çözümlerini keşfetmek için ABD’deki topluluklarla birlikte çalışan proje geliştiricilerin rolünü üstlendiler. Teknik araştırmaya ek olarak, ekipler ekonomik bir fizibilite analizi yaptı, yerel paydaş katılımı için bir strateji hazırladı ve yerel okullarla ortaklaşa jeotermal eğitim modülleri oluşturdu.

Oklahoma Üniversitesi’nden Sooners Jeotermal Ekibi, Shawnee, Oklahoma’daki altı terk edilmiş petrol ve gaz kuyusunu yeniden tasarlayan bir sistem tasarlamak için ilk sırada yer aldı. Ekip, daha önce açılmış ve artık üretim yapmayan kuyuları kullanarak, yerel okullara, dini merkezlere ve hükümet binalarına uygulanabilir bir şekilde güç sağlamak için sondaj maliyetlerini düşürmeyi başardı.

North Dakota Üniversitesi, Fort Berthold Indian Reservation’da bulunan ve Mandan, Hidatsa ve Arikara’ya (MHA) ev sahipliği yapan New Town, Kuzey Dakota şehri için birleşik ısı ve güç jeotermal sistemi tasarımı için ikinci sırayı ve 5.000 $ kazandı. Ekip, potansiyel seralar ve su ürünleri yetiştiriciliği de dahil olmak üzere tüm bir bölgeyi ısıtabilecek ve çalıştırabilecek bir sistem tasarlamak için bölgedeki petrol ve gaz araştırmalarından elde edilen kapsamlı, önceden var olan jeolojik bilgileri kullandı.

Son olarak, Boulder-Colorado Üniversitesi’ne üçüncülük ve 2,500 USD finansman verildi. Ekip, kaynakları yetersiz topluluklardan gençleri destekleyen yerel bir kar amacı gütmeyen kuruluş için jeotermal toprak kaynaklı bir ısı pompası tasarladı. Ekip, teknik tasarımın yanı sıra jeotermal konusunda da eğitim verdi.

Jeotermal Teknolojileri Ofisi Paydaş Katılım Lideri Elisabet Metcalfe, “Bu ekipler, çok çeşitli paydaşlara yenilikçi yollarla inanılmaz derecede karmaşık sistemler ve teknik süreçler sundu” dedi. “Sonuçlar etkileyici ve ilham verici; Tüm bu öğrencilerin topluluklarla nasıl çalışmaya devam edeceklerini ve ulusumuzun jeotermal hikayesine nasıl katkıda bulunacaklarını görmek için sabırsızlanıyorum.”

2023 Jeotermal Üniversite Yarışması, bahar döneminde gerçekleşecek ve takım başvuruları 2022 sonbaharında başlayacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy