Haberler

ENNA Group, Hırvatistan’daki Babina Greda jeotermal projesini devraldı

Hırvatistan, Vukovar-Srijem'de önerilen jeotermal projenin ilk çizimleri (kaynak: Geotermalni izvori)
Merve Uytun 20 Eyl 2022

ENNA Group, yeni tescil edilen ENNA Renew aracılığıyla Hırvatistan'ın Vukovar-Srijem kentindeki Babina Greda jeotermal projesinin keşfini devraldı.

Yeni kayıtlı bir şirket olan ENNA Renew, Doğu Hırvatistan’daki Vukovar-Srijem İlçesindeki Babina Greda 1’deki jeotermal kaynağın keşfini devralıyor. ENNA Renew, yenilenebilir enerji girişimlerine odaklanan bir Hırvat yatırım grubu olan Energia Naturalis’in (ENNA Group) bir parçasıdır.

ENNA Group, Geo Power Zagocha’nın bir parçası olarak son haberlerde yer alan girişimci Dragan Jurilj’den Babina Greda 1 jeotermal projesini devraldığını duyurdu. Babina Greda’nın jeotermal potansiyeli 2019’da zaten belirlenmişti ve bu sitenin gelişimi 2020’den beri yoğun bir şekilde hedeflendi.

“Nihai hedef, eğer mevduat beklentilerimizi karşılarsa, işletme izni alarak elektrik üretecek bir jeotermal santral inşa etmek ve termal enerjiyi ısıtma ve tarım sistemleri için kullanarak bölgenin gelişimine katkıda bulunmak. ENNA Group, Hırvatistan Cumhuriyeti topraklarındaki jeotermal potansiyelin daha da geliştirilmesini aktif olarak analiz ediyor ve bilindiği gibi, güneş enerjisinden yenilenebilir kaynak projelerinde zaten uzun bir yol kat ettik.”

ENNA Grubunun şu anda yenilenebilir enerji pazarında yaklaşık 100 MW’lık mevcut projeleri veya geliştirilmekte olan projeleri bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy