Haberler

Eramet, Alsace, Fransa’da jeotermal lityum çıkarımı için Mutabakat Zaptı imzaladı

Fransa, Alsace'deki Rittershoffen jeotermal kuyusu (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Merve Uytun 1 Şub 2023

Eramet Group ve Électricité de Strasbourg, Fransa'nın Alsace kentindeki jeotermal kaynaklardan bir lityum çıkarma tesisi geliştirmek için ortaklaşa bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Fransız madencilik şirketi Eramet, Fransa’nın Alsace kentindeki bir jeotermal kaynaktan  lityum üretim tesisinin geliştirilmesini incelemek için Électricité de Strasbourg (ÉS) ile özel bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı. Hedef, tesisin 10 yıl içinde faaliyete geçmesi ve nihai yatırım kararının “4 yıllık bir ufuk içinde” alınmasıdır.

Mutabakat Zaptı’nın imzalanması, 2020’den beri kuzey Alsace’deki iki jeotermal tesiste lityum çıkarma çalışmaları yapan iki şirketin iş birliğinin derinleşmesine işaret ediyor. Eramet tarafından 2021’de Rittershoffen jeotermal santralinde gerçekleştirilen pilot ölçekli testlerin başarısını bildirmiştik. Eramet’in ekipleri, Eramet ve IFP Energies Nouvelles (IFPEN) tarafından, Centenario Lithium projesinin bir parçası olarak geliştirilen, çığır açan doğrudan lityum çıkarma sürecini kullandı.

Bu erken aşamada Eramet ve ÉS, yılda yaklaşık 250.000 elektrikli aracın ihtiyaçlarına karşılık gelen yıllık yaklaşık 10.000 ton lityum karbonat üretimi yapmayı düşünüyor. Yenilikçi lityum ekstraksiyon sürecini sağlamanın yanı sıra Eramet, lityumun çıkarılması, rafine edilmesi, üretilmesi ve pazarlanması konusundaki bilgi birikimini masaya getiriyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy