Haberler

Geo Dipa Energi, Arjuno Welirang 2023’te sondaja başlamayı planlıyor

Doğu Java Dağları (kaynak: flickr/ TidalPush, creative commons)
Merve Uytun 26 Eki 2021

Devlet jeotermal arama programının bir parçası olarak PT Geo Dipa Energi, 2023'te Doğu Java'daki Arjuno Welirang jeotermal çalışma alanında sondaja başlamayı planlıyor.

Devlete ait PT Geo Dipa Energi, 2023’te Doğu Java, Arjuno Welirang’ın Jeotermal Çalışma Alanında (WKP) arama sondajına başlama planlarını açıkladı. “Gelecekte Geo Dipa, Doğu Java’da Arjuno Welirang’ı geliştirecek. Arjuno Welirang’ın geliştirilmesi için 2023’te sondaj yapılacak. Şu anda Ulusal Strateji Projesi’ne (PSN) göre Faydalı Ormanlar için Tahura’da sosyalleşme ve değişiklikler yapıyoruz” Geo Dipa Energi Başkanı Riki Firmandha Ibrahim, Dunia Energi’ye söyledi.

Şu anda Geo Dipa Energi, diğerlerinin yanı sıra Dieng Plateau WKP, Banjarnegara/Wonosobo’yu 400 MW rezerv kapasitesiyle yönetiyor ve 60 MW için çalışıyor; WKP Patuha, Bandung Regency 400 MW yedek kapasiteli ve 60 MW için faaliyet göstermektedir; Arama statüsü ile 90 MW rezerv kapasiteli WKP Candradimuka, Banjarnegara; Mojokerto, Pasuruan Malang ve Batu Şehri bölgelerini kapsayan WKP Arjuno Welirang; Semarang, Magelang, Boyolali, Tumegung ve Salatiga Şehri Rejeliklerini kapsayan, 55 MW rezerv kapasiteli ve keşif aşaması statüsünde olan WKP Umbul Telomoyo Tapınağı.

Jeotermal sektöründe faaliyet gösteren tek BUMN (tamamen devlete ait kuruluş) olan Geo Dipa, inşaat ve geliştirme projeleri yoluyla kullanım da dahil olmak üzere hükümet tarafından verilen WKP atamasını yönetme sorumluluğuna sahiptir.

Dünya Bankası’nın, Endonezya’daki 4 jeotermal çalışma alanında arama faaliyetleri yürütmek için APBN olmadan 120 milyon ABD Dolarına kadar hibe verdiği kaydedildi. Bu program hükümet tarafından PT Sarana Multi Infrastruktur Indonesia ve PT Geo Dipa Energi (Persero) ile PT Penjaminan Infrastruktur Indonesia dahil devlet şirketlerine Devlet Sondajı yoluyla jeotermal yenilenebilir enerji gelişimindeki artışı hızlandırmak için tahsis edildi.

Arama sondaj planı, kazanan teklif sahibinin tazminat fonlarının diğer jeotermal alanlarda arama yapmak için tekrar kullanılacağı açık artırma programında olduğu gibi iade edilmesi gerekmeyen hibe fonlarının yeniden kullanılabilecek şekilde düzenlenmiştir.

Bu program aracılığıyla, %50’lik başarılı bir arama oranı varsayılarak, Jeotermal Enerji Yukarı Akış Geliştirme Programı (GEUDP) fonlarının kullanımının, en az 7 jeotermal alanda, 2017 tarihli Maliye Bakanlığı Yönetmeliği (PMK) 62 Sayılı, hükümet sondaj arama programı faaliyetleri için kullanılması bekleniyor.

“WKP Arjuno Welirang’ın potansiyeli yaklaşık 200 MW’a eşdeğer ve ilk 55-80 MW ile hazırız ve rezervler gelene kadar büyümeye devam ediyoruz. Tahminim 150 MW” dedi Riki.

Kaynak: ThinkGeoEnergy