Haberler

Geo40, Jeotermal lityum çıkarma pilot tesisi için 5,4 milyon dolar kaynak ayırdı

Yeni Zelanda'daki Geo40 tesisi (kaynak: Climeon / Geo40)
Merve Uytun 26 May 2021

Yeni Zelanda merkezli şirket Geo40, Ohaaki'deki jeotermal sulardan lityum çıkarma pilot tesisi çalışmaları için 7,5 milyon NZD tutarında öz sermaye yatırımı yaptı.

Yerel kaynaklardan bildirildiği üzere, Yeni Zelanda merkezli Geo40, risk sermayesi şirketi Pacific Channel’dan 7,5 milyon Yeni Zelanda Doları (yaklaşık 5,4 milyon ABD Doları) öz sermaye yatırımı sağladı.

Finansman, şirketin Contact Energy’nin Ohaaki jeotermal enerji santralindeki operasyon sahasında jeotermal sudan lityum çıkarmasına yardımcı olmak için erken aşama teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı olmak için sağlandı.

Geo40, Contact Energy (NZ) ve Ngati Tahu Tribal Lands Trust (NZ) ile ortaklaşa silika çıkarma operasyonlarını başarıyla geliştirmiştir. Eylül 2020’de, özel sermaye artışında 13 milyon Yeni Zelanda Doları elde etti ve bu da şirketin silika ekstraksiyon tesisinin çalışır hale gelmesine katkıda bulundu.

Jeotermal operasyonlara lityum ekstraksiyonu ekleme potansiyeli ve Geo40 ‘da şirketin mineral çıkarma işi açıkça ilgiyi artırdı.

John Worth, İcra Kurulu Başkanı ve Pasifik Kanalı Genel Müdürü finansmanın, “Geo40’ın pilot tesisindeki çalışmaların hızlanmasını sağladığını ve yakın zamanda geliştirilen lityum geri kazanım yönteminin, çevresel olarak sürdürülebilir bir şekilde jeotermal ve diğer yer altı sıvılarından lityumu ekonomik olarak çıkarabildiğini göstermektedir” dedi.

Aynı teknoloji, şirket tarafından 2020 yılında Ohaaki’de devreye alınan yeni bir silika ekstraksiyon tesisi ile jeotermal sıvılardan silika çıkarmak için kullanılıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy