Haberler

Gıda krizine alternatif jeotermal seralar

Sera görünümü (kaynak: Koyuncu Grup)
Merve Uytun 3 May 2022

Jeotermal Seracılıkta tahmin edilen ülke potansiyeli 30 bin dekarın üzerinde; sektör temsilcileri bu alana yapılacak yatırımlarla, tarım ve gıdadaki mevcut krizin çözülebileceğini belirtiyor.

Dünyanın içinde bulunduğu gıda krizine Jeotermal seralar alternatif sunabilir.  Yerel bir gazetenin hazırladığı habere göre, küresel ısınma ve Covid-19 salgınının etkisiyle tarım ve gıda ürünlerinde üretim ve tedarik sıkıntıları yaşanıyor. Enerji fiyatlarındaki artışla birlikte yükselen üretim maliyetlerine en iyi çözüm, yüksek teknoloji ile gerçekleştirilen topraksız jeotermal sera üretimi olabilir.

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz konuya ilişkin şunları söyledi: “Türkiye jeotermal enerji kaynakları bakımından dünyada 7’nci, Avrupa’da ise 1’inci sırada yer alıyor. Jeotermal seracılıkta 5 bin 400 dekar alan büyüklüğü ile dünya birincisiyiz. Ancak potansiyelimiz çok daha yüksek. Günümüzde küresel ısınmanın doğurduğu bir iklim krizi yaşanıyor. Jeotermal tarım ile iklim şartlarına bağlı kalmaksızın üretim yapabiliyorsunuz. Doğal olarak bu büyük bir nimet ve bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

Afyon, Denizli, Nevşehir, İzmir, Kütahya, Şanlıurfa ve Ağrı’da jeotermal sera yatırımlarının arttığını görmekteyiz. Tarım Bakanlığı 10 bin dekar alanlık bir alan tespit etti. Burada topraksız tarım yapılması için destek veriyor. Jeotermal Kanunu da çıkmak üzere. Burada büyük teşvikler var. Bütün bu desteklerle yakın zamanda mevcut jeotermal tarım alanlarının beş kat artacağı tahmin ediliyor.”

Başkan Yanmaz, bir sera yatırımının 15-20 yılda kendini amorti ettiğini, jeotermal seracılığın ise 4 ile 7 yıl arasında kendini karşıladığı bilgisini de verdi. Ayrıca, Türkiye’de jeotermal enerjiyle ısıtılan sera varlığı 5 bin dekar iken, 30 bin dekar seranın jeotermal kaynakla ısıtılabilme potansiyelinin bulunduğunu belirtti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin 46 bin metrekarelik alan üzerine kurduğu Seracılık Mükemmeliyet Merkezinde ilk üretime bu ay başlarken, Konya Büyükşehir Belediyesi, alternatif bitki türleri yetiştirmek için Akşehir Belediyesi ile birlikte ortak bir projeyi hayata geçirdi.

Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde 1 milyon 377 bin metrekare alana, Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi başvuru projesi Tarım ve Orman Bakanlığınca onaylandığını daha önce bildirmiştik. Diğer bir tarafta, Sandıklı ilçesinde, topraksız tarım uygulamasıyla jeotermal enerji ile ısıtılan seralarda yetiştirilen domatesler, ülkenin büyük illerinin yanı sıra, Almanya, Hollanda ve İngiltere’ye ihraç ediliyor.

Kaynak: Türkiye Gazetesi