Haberler

GreenFire Energy’den, kapalı devre bir jeotermal test laboratuvarı

Oklahoma City, Oklahoma'daki Baker Hughes Energy Innovation Center (kaynak: GreenFire Energy)
Merve Uytun 6 Mar 2023

GreenFire Energy, Oklahoma'daki Baker Hughes İnovasyon Merkezi'nde, kapalı devre bir jeotermal test laboratuvarı oluşturacak.

GreenFire Energy Inc., kapalı devre bir teknoloji olan Gelişmiş Jeotermal Sistemini (AGS), Wells2Watts Jeotermal Enerji Konsorsiyumunda bir endüstriyel iştirak olarak sağlayacak. Konsorsiyumun kısa vadeli odak noktası, kuru, üretken olmayan jeotermal kuyuları ve üretken olmayan petrol ve gaz kuyularını elektrik enerjisi üretebilen jeotermal kuyulara dönüştürmek için kapalı döngü jeotermal teknolojisini kullanmaktır.

GreenFire Energy’nin AGS’si, teknolojiyi birçok farklı rezervuar ve kuyu koşullarında gösterecek olan ilk konsorsiyum projesinde kullanılacak. Daha önce teknoloji, Coso, California’daki Coso jeotermal sahasında kapalı döngü teknolojisinin ilk saha ölçekli gösteriminde kullanıldı.

Konsorsiyum projesi, Oklahoma, Oklahoma City’deki Baker Hughes’un Enerji İnovasyon Merkezinde bir test kuyusu kullanarak kontrollü kapalı döngü jeotermal testi yürütecek. Proje, dünyada türünün ilk örneği olan kapalı devre jeotermal laboratuvarını oluşturacak. GreenFire Energy ve stratejik ortağı Vallourec, inşaat, test ve pilot uygulama için ayni malzeme ve işçilik sağlayacak.

Kapalı devre test ekipmanı (kaynak: GreenFire Energy)

GreenFire Energy’nin GreenLoop adlı AGS’si, geleneksel teknolojinin erişemeyeceği tüm jeotermal ve belirli petrol ve gaz kaynakları yelpazesine erişebilen çok yönlü bir kapalı döngü teknolojisidir. Teknoloji, operatörlerin ve geliştiricilerin atıl kuyuları yenilemesine, mevcut sahaları genişletmesine ve yeni jeotermal kaynakları hızlı ve ekonomik bir şekilde geliştirmesine olanak tanır. Ek olarak GreenLoop, tek delikli koaksiyel sistemler ve çok taraflı sistemler içeren kuyu tasarımları kullanılarak çeşitli kaynaklarda optimum güç üretimi ve tekno-ekonomik fizibilite için tam olarak uyarlanabilir.

GreenFire CEO’su Joseph Scherer, “Verimli olmayan petrol ve gaz kuyularını güçlendirmek için kapalı devre teknolojimizi ilerletmek üzere Baker Hughes ve diğer Wells2Watts Jeotermal Enerji Konsorsiyumu üyeleriyle birlikte çalışmak, GreenFire Energy için olağanüstü bir teknik ve ekonomik fırsattır” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy