Haberler

Hawaii’deki Puna jeotermal sahası, Repower projesiyle kapasitesini artıracak

Puna Jeotermal Santrali, Big Island, Hawaii'de sondaj kulesi (kaynak: betterplace.com)
Merve Uytun 31 Tem 2022

Repower Projesi, Hawaii'deki Big Island'daki Puna jeotermal santralinin kapasitesini mevcut 38 MW'dan Faz 1'de 46 MW'a ve Faz 2'de 60 MW'a çıkarmayı hedefliyor.

Puna Jeotermal Girişimi (PGV) Repower Projesi, Hawai’i Adası’ndaki Puna Bölgesi’ndeki jeotermal enerji santralinin elektrik üretimini 1. Aşamada 38’den 46 MW’a yükseltmeyi ve 2. Aşamada üretimi 60 MW’a çıkarmayı hedefliyor. teklif, 12 çalışan güç üretim ünitesinin dört adede kadar yükseltilmiş güç üretim ünitesiyle değiştirilmesidir.

Yeniden Güçlendirme Projesi hakkında PGV, 23 Temmuz 2022 tarihli “Çevre Bildirimi”nin baskısında bir Çevresel Etki Beyanı Hazırlama Bildirimi yayınladı. Bununla, 22 Ağustos’a kadar yorumların yapılacağı 30 günlük bir kamu incelemesi dönemi olacak. Ayrıca 17 Ağustos’ta Pahoa Toplum Merkezi’nde yapılacak bir Kamu Kapsam Belirleme Toplantısı olacak.

EISP belgesi, planlanan genişleme projesi hakkında birkaç ayrıntı daha sağlar. Önerilen projenin tamamı tesis sahası çit hattı içinde olacak ve mevcut ünitelerden daha küçük bir rahatsızlık ayak izine sahip olacaktır. Önerilen yeni üniteler daha verimli olacak ve daha sessiz ekipmanlara sahip olacak. Mevcut altyapı ve binaların çoğu kalacak.

Belge ayrıca, Kilauea yanardağının 2018 patlamasının ardından Puna jeotermal santralinin nasıl kapatılması gerektiğini anlatıyor. Lav, sahadaki iki kuyu başını kapattı ve trafo merkezini ve depoyu yok etti. Site tesislerinin restorasyonu sonraki yıllarda yapılmıştır. 2022 başı itibariyle santral yaklaşık 25,7 MW üretiyor.

PGV’nin planlanan genişlemesini ilk olarak 2020’nin başlarında bildirdik. Proje, PGV ile Hawaii Electric Light Co. (HELCO) arasındaki Değiştirilmiş ve Yeniden Düzenlenmiş Güç Satın Alma Anlaşması (ARPPA) ile mümkün kılındı. Belgeye göre, anlaşma “mevcut santrali aynı miktarda jeotermal kaynak kullanarak yeniden güçlendirecek, süreyi 2052’ye kadar uzatacak, jeotermal santralin kapasitesini 46 MWE’ye çıkaracak ve enerji fiyatlandırmasını hiçbir artış olmadan ol maliyetlerinden kurtaracak. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy