Haberler

Hırvatistan’ın Hidrokarbon Ajansı 500 MW’a kadar jeotermal potansiyel bekliyor

Velika Ciglenajeotermal enerji santrali, Hırvatistan (kaynak: Turboden)
Cannur Bozkurt 14 Şub 2020

Ülkede hidrokarbon ve jeotermal kalkınmayı denetleyen bir devlet kurumu olan Hırvatistan'ın Hidrokarbon Ajansı, enerji üretim kapasitesinde yaklaşık 500 MW'lık bir jeotermal kalkınma potansiyeli tahmin ediyor.

Hırvatistan’daki lisanslama süreci (hidrokarbon veya jeotermal) Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından kurulan Hırvat Hidrokarbon Ajansı tarafından yürütülüyor. 2018’de yeni yasa kabul edilişi ile, Hırvatistan enerji kaynaklarını, kaynakları rasyonel bir şekilde yöneten bir ülke olarak, pozitif bir yatırım ortamı yaratmak için tek elde birleştirdi. Bu bağlamda, jeotermalin büyük potansiyeline ve jeotermal akışkanının enerji amaçlı kullanılması konusuna özel önem verilmekte. Ayrıca Hırvatistan, 2050 vizyonu ile 2030 yılına kadar enerji sektörünün gelişim planlarını içeren yeni bir Enerji Stratejisi sunuyor. Strateji, enerji güvenliğini güçlendirecek, yavaş yavaş enerji kaybını azaltacak ve enerji verimliliğini artıracak geniş bir enerji politikası girişimleri yelpazesini temsil etmekte.

Jeotermal potansiyel, Hırvatistan Hidrokarbon Ajansı’nın yetkisi altında olduğundan, 2018 yılından bu yana, jeotermal akışkanının enerji amacıyla keşfi ve kullanılması için arama blokları tahsis etmek üzere beş ihale yapıldı. Tanınmış küresel şirketlerin Hırvatistan’daki yatırımlara gösterdiği ilgiden ve çoğu yerli halkın jeotermal kullanımının geniş olasılıklarını anlamasından ve jeotermal enerji çerçevesinde projeler uygulanmaya başlamasından bir memnuniyet var.

Ajans şimdi Hırvatistan’ın jeotermal potansiyelini vurgulayan bir tanıtım belgesi yayınladı.

Avrupa’da bu önemli potansiyele sahip çok az ülke var ve olanlardan da çok azı jeotermal enerjiyi tam olarak kullanabiliyor. Hırvatistan, Avrupa ortalamasından bile % 60 daha yüksek ve jeotermal akışkanının enerji amaçlı kullanımı için temel ön koşulu içeren bir jeotermal gradyana sahip. Sıcaklık artışı ortalama 100 m derinlikte 4,9 derece civarında. Hali hazırda bulunmuş jeotermal kaynaklar üzerinden yapılan tahminlere göre, mevcut potansiyel 500 MW. Bunlardan bazıları, jeotermal enerjide elektrik üretimi için kullanılabilen, genellikle 120 veya 150 santigrat derecenin üzerinde olan yüksek sıcaklıklı kaynaklar ve 60 veya 80 santigrat derece ve daha yüksek sıcaklıklara sahip kaynaklar ise sıcak su olarak bölgesel ısıtma sistemlerinde veya tarımda kullanıma uygun.

Hırvatistan’daki jeotermal potansiyel, mevcut 40 kuyuda kanıtlanmıştır.

26 Mart 2020 – Frankfurt / Almanya’daki IGC Invest Jeotermal Finans ve Yatırım konferansında Hırvatistan’daki jeotermal gelişme potansiyelini tanıtmak için Hırvat Hidrokarbon Ajansı’nı heyecanla bekliyoruz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy