Haberler

İngiltere merkezli jeotermal ısı geliştiricisi GT Energy, petrol ve gaz şirketi IGas tarafından satın alındı

Tren istasyonu, Stoke-on-Trent / İngiltere (kaynak: flickr / Tom Bastin, creative commons)
Cannur Bozkurt 17 Eyl 2020

Petrol & gaz arama ve üretim şirketi IGas, İngiltere merkezli jeotermal ısıtma geliştiricisi GT Energy'yi satın aldığını duyurdu.

İngiltere merkezli petrol & gaz arama ve üretim şirketi IGas, derin jeotermal ısı projeleri geliştiricisi olan GT Energy UK Limited’i (“GT Energy”) satın almak için bir hisse satın alma anlaşması (“SPA”) imzaladığını duyurdu.

Satın alma, IGas’ın Birleşik Krallık enerji pazarını daha geniş bir alana yayma stratejisine paralel olarak, bir Birleşik Krallık kara operatörü olarak temel yetkinliklerini güçlendiriyor.

Avrupa’da Jeotermal Enerji

Yenilenebilir bir enerji türü olan jeotermal enerji, büyük belediye binaları, depolar ve genel olarak halka bölgesel ısıtma ve elektrik sağlamak için, onu benimseyen bir dizi kasaba ve şehir ile dünya genelinde giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Yalnızca Avrupa’da, son 5 yılda, derin jeotermal ısıtma ve soğutma tesislerinin kurulu kapasitesi, faaliyette olan 327 tesis ile 1GWth’in üzerinde artmıştır. Paris havzasında, Paris çevresinde ve Münih, Güney Almanya çevresinde ısı sağlayan 57 santral, banliyölere ve kasabalara önemli miktarda yenilenebilir ısı sağlayan 37 proje var.

Şu anda Birleşik Krallık’ta, konut ısıtması tek başına birincil enerji talebinin % 20’sinden fazlasını temsil ediyor ve bunun % 90’ından fazlası yenilenemeyen kaynaklardan geliyor. Net sıfır karbona ulaşma mücadelesinde, karbondan arındırmada ısının nereden sağlandığı temel unsur olacaktır. Birleşik Krallık’ta ortalama 10MWhth büyüklüğe sahip yaklaşık 50-100 jeotermal proje potansiyeli var.

Bu satın alma, IGas’ın enerji geçişi boyunca önemli bir büyüme görmeyi beklediği, hızlı gelişen bu sektöre giriş noktasıdır.

GT Enerji

GT Energy’nin ana projesi Stoke-on-Trent, Etruria Vadisi’ndeki 14MW derinliğinde bir jeotermal projedir. Projenin Stoke-on-Trent City Council (“SoTCC”) ile uzun vadeli bir “al veya öde” sözleşmesi (“TPA”) ile Stoke-on-Trent şehrine sıfır karbonlu ısı sağlaması bekleniyor. Isının, kurulumda olan SoTCC’nin sahip olduğu ve işlettiği bölgesel ısıtma ağı aracılığıyla sağlanacağı tahmin edilmektedir.

Yenilenebilir Isı Teşvik programı kapsamında İşletme ve Sanayi Strateji Departmanı’ndan 2020’nin başlarında ön akreditasyon alan proje, inşaat öncesinde Ofgem’den tarife garantisine sahip olacak.

Projedeki tüm jeofizik çalışmalar ve gerekli izinler tamamlandı. Mevcut zaman çizelgesine göre, sondaj ve test işlemlerinin 2021 yılının 2. çeyreğinde ve kurulumun Mart 2022’de tamamlanarak, santralin faaliyete geçeceği tahmin edilmektedir.

İki işletmenin birleşimi, IGas’ın kuyu mühendisliği, sondaj ve kara operasyonlarındaki uzmanlığını GT Energy’nin uzun vadeli ısı tedarik sözleşmeleri müzakere de dahil olmak üzere derin jeotermal projelerdeki bilgisi ile kullanarak önemli bir sinerji yaratacaktır. Bu, hem Stoke-on-Trent projesinin verimli bir şekilde yürütülmesine hem de bazıları IGas’ın mevcut kuyu stoğunu ve mevcut operasyonel alanlarında uzun süredir devam eden ilişkilerini kullanabilecek önemli bir proje hattı inşa edilmesine olanak sağlayacaktır.

İcra Kurulu Başkanı Stephen Bowler şu yorumda bulundu: “Bugün GT Energy’nin satın alındığını, İngiltere’nin önde gelen jeotermal enerji işini, Şirket için önemli bir stratejik dönüm noktasını ve operasyonel sinerjilerimiz göz önüne alındığında mantıklı bir adımı duyurmaktan mutluluk duyuyorum” diyerek açıklamasına şöyle devam etti:

“2050 karbon net sıfır ortamında petrol ve gaza açık bir ihtiyaç varken, İngiltere’nin enerji geçişinde de önemli bir rol oynamak niyetindeyiz. GT Energy’nin satın alınması, son beş yılda Avrupa’da önemli ilerleme kaydeden bu son derece cazip, büyüyen pazara heyecan verici bir giriş noktası sağlıyor…”

“… Elektrik üretiminin karbondan arındırılması, yenilenebilir enerji kaynakları ve kömürün yerini gazın alması ile şimdiden önemli adımlar atıldı ve Birleşik Krallık’ın net sıfır hedeflerine ulaşmak için ele alması gereken bir sonraki önemli alan, ısının karbondan arındırılmasıdır. Bunun Birleşik Krallık’ta ve Avrupa genelinde derin jeotermal ısıtma tesislerinin gelişimini önemli ölçüde artıracağını tahmin ediyoruz.”

GT Energy kurucusu Padraig Hanly, “Uzun süredir yerleşik ve güvenilir bir kara operatörü olan IGas, derin jeotermal enerjiden uygun fiyatlı, yenilenebilir ısı sağlamak için GT Energy vizyonunu gerçekleştirmek için mükemmel bir ortak. SoTCC Bölgesel Isı Ağı, derin jeotermal ısı enerjimizi yılda 45 GWh’ye kadar üretmek, yılda 10.000 ton CO2 tasarrufu yapmak ve enerji maliyetlerini % 10’a kadar düşürmek için kullanacaktır. Birleşik Krallık’ın bu ölçekte ilk düşük karbonlu ısı ağı sistemidir ve şehirdeki binlerce ev ve iş yerinin ısıtılmasına yardımcı olacaktır” dedi.

GT Energy, Turquoise International tarafından tavsiye edilmiştir.

Duyuruya eşlik eden sunuma buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy