Haberler

İngiltere, Ryedale’deki gaz kuyuları jeotermal enerji için değerlendiriliyor

Ryedale, Yorkshire (kaynak: alh1 / fiske, Creative Commons)
Merve Uytun 29 May 2022

Third Energy, İngiltere, Kuzey Yorkshire’daki Ryedale bölgesinde jeotermal enerji üretmek için on iki gaz kuyusunun yeniden kullanım amacına yönelik çalışmalar yürütüyor.

İngiltere, Kuzey Yorkshire’daki Ryedale bölgesinde gaz kuyularından doğal ısı elde etmek ve  yenilenebilir enerji üretmek için bir çalışma devam ediyor. Araştırma, biri daha önce hidrolik kırma için kullanılan on iki kuyunun sahibi Third Energy tarafından yürütülüyor.

Kuyular Pickering ve Kirby Misperton yakınlarındadır. En az bir kuyunun, 90 santigrat dereceye kadar sıcaklığa sahip su içerdiği belirtilmiştir.

Third Energy Genel Müdürü Russell Hoare, “Bu, potansiyel olarak ayaklarımızın altında sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır” dedi. Proje, Ryedale Bölge Konseyi’nden 50.000 sterlinlik bir hibe aldı ve buna Third Energy tarafından karşılık verildi.

Hoare, “Enerji sistemini karbondan arındırma ve yakıt yoksulluğunu ortadan kaldırmaya yönelik acil ihtiyaç göz önüne alındığında, bu iki konuyu ele almak için Ryedale Bölge Konseyi ve hükümetle birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Ryedale Bölge Konseyi’nden Philip Spurr ve Liberal meclis üyesi Mike Potter projeye desteklerini ifade ettiler. “Beş ya da altı yıl önce çitin diğer tarafında kırılmaya karşı çıkmaya çalışıyor olmam oldukça ironik. dedi Potter.

Bölge meclisi, yerel sakinlerin proje hakkındaki görüşlerini almak için Haziran ve Temmuz ayları boyunca istişare etkinlikleri planladı.

Jeotermal enerji için gaz kuyularının yeniden kullanılmasına yönelik fırsatları araştırmak için Third Energy ve CeraPhi Energy ile ortaklıkları hakkında daha önce rapor vermiştik. Ryedale’deki çalışma bu ortaklığın amacı ile uyumludur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy