Haberler

Innargi, Polonya’nın Poznan kentinde jeotermal potansiyeli keşfedecek

Innargi ve Veolia Energi Polonya arasında imzalanan niyet mektubu (kaynak: Innargi)
Merve Uytun 3 Şub 2023

Innargi, Polonya'nın Poznan şehrinde jeotermal bölgesel ısıtma potansiyelini keşfetmek için yerel kamu hizmeti şirketleri ile bir niyet mektubu imzaladı.

Danimarkalı jeotermal ısıtma geliştiricisi Innargi, Polonya’nın Poznan şehrinde jeotermal bölgesel ısıtma potansiyelini keşfetmek için kamu şirketleri Veolia Energia Polska ve Veolia Energia Poznan ile birlikte bir Niyet Mektubu imzaladı. Bu, Innargi’nin Danimarka dışındaki ilk jeotermal projesidir.

Bu işbirliği kapsamında şirketler, Polonya’nın beşinci büyük şehri olan Poznan’da 100 MW’lık bir jeotermal ısıtma kurma olasılığını araştıracak. Derinlemesine değerlendirme çalışmaları bu yıl başlayacak ve sonuçlar olumlu çıkarsa, yaklaşık beş yıl içinde tam olarak faaliyete geçecek bir jeotermal ısıtma tesisi öngörülüyor.

Proje, bölgesel ısıtmanın karbonsuzlaştırılmasını hedefliyor ve Veolia’nın ekolojik dönüşüm için referans şirket olma misyonuyla uyumlu. Jeotermal kaynaklar için keşif araştırması, Poznan’da jeotermal bölgesel ısıtma geliştirme potansiyelinin değerlendirilmesine hizmet edecek. Proje, tüketici için kömüre alternatif bulma, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimliliğini artırma ve bölgesel ısıtma fiyatlarını sabitleme çabalarının bir parçası olarak başlatıldı.

Veolia Energia Polska CEO’su Frederic Faroche, “Enerji geçişi sürecinde referans alınan şirket olmak bizim hedefimiz. Bu nedenle, yenilenebilir enerji kaynaklarını da içerecek şekilde enerji karışımımızı çeşitlendirmeye odaklandık” dedi.

Innargi Genel Müdürü Samir Abboud, “Poznan’daki çığır açan jeotermal projesinin, Orta ve Doğu Avrupa’daki büyük bölgesel ısıtma sistemleri için jeotermal enerjinin önemli potansiyelini göstermesini bekliyoruz” dedi.

Düşük riskli bir iş modeli

Bölgesel ısıtma için jeotermalden yararlanmanın birçok avantajına rağmen, Avrupa’da jeotermal ısıtmanın kullanımı, yüksek başlangıç maliyetleri ve yer altı koşullarının doğal belirsizliği nedeniyle engelleniyor. Innargi’nin iş modeli, Veolia’yı arama, inşaat ve işletme aşamalarında yatırım maliyetlerinden ve risklerden koruyor.

Innargi şu anda Danimarka’nın Aarhus kentindeki iki jeotermal kuyunun sondajına hazırlanıyor. Şirket ayrıca Kopenhag, Holbaek ve Skanderborg ve Hørning kasabalarında jeotermal geliştirme ve/veya arama çalışmalarının çeşitli aşamalarındadır.

Poznan Belediyesi jeotermal ısıtmayı destekliyor

Poznan Belediyesi, taraflar arasında imzalanan anlaşmanın tüm onay sürecinde büyük destek verdi.

Poznan Belediye Başkanı Jacek Jaskowiak, “Poznan’da daha iyi bir çevre için bölgesel ısıtmanın karbondan arındırılması ve hava kalitesinin iyileştirilmesi son derece önemlidir. Poznan’da jeotermal ısıtmanın kullanılması, şehir planlamacılarımız ve çevre uzmanlarımızla iyi bir işbirliği gerektirir. Ortaklığı sabırsızlıkla bekliyoruz ve projenin başarılı olması için can atıyoruz” dedi.

Veolia Energia Poznan CEO’su ve Genel Müdürü Jan Pic., “Yıllardır, çevre yanlısı ve yenilikçi çözümler geliştirmek için ortak bir çaba içinde Poznan Kent Konseyi ile yakın işbirliği yapıyoruz. Şehrin yerel topluma hizmet eden girişimlere açık olması sayesinde şimdiye kadar karbonsuzlaştırmayı ilerleten bir dizi yatırımı hayata geçirebildik” diye ekledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy