Haberler

İtalyan Saipem ve ulusal araştırma enstitüsü jeotermal araştırma konusunda işbirliği yapacak

Scarabeo petrol platformu (kaynak: Saipem)
Cannur Bozkurt 30 Kas 2020

İtalyan büyük petrol servis şirketi Saipem ve İtalyan Ulusal Jeoloji ve Volkanoloji Enstitüsü, jeotermal enerji üzerine çalışma ve araştırmalar yapmak için işbirliği anlaşması imzaladı.

İtalyan petrol servis şirketi Saipem ve İtalya’daki Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü, jeotermal enerji üzerine çalışma ve araştırmalar yapmak için bir işbirliği anlaşması imzaladı.

2016 yılına kadar İtalyan petrol ve gaz süper majörü Eni’nin bir yan kuruluşu olan Saipem S.p.A., İtalyan çok uluslu bir petrol sahası hizmetleri şirketidir ve dünyanın en büyüklerinden biridir. Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV), İtalya’daki jeofizik ve volkanoloji araştırma enstitüsüdür. INGV, İtalya Eğitim, Üniversiteler ve Araştırma Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.

Bu bilimsel-endüstriyel anlaşma bağlamında INGV, jeotermal kaynakların analizi ve değerlendirilmesindeki uzmanlığını sunarken, Saipem enerji santrallerinin mühendisliği ve inşası ile kara ve açık deniz sondajlarında HPHT (Yüksek Basınçlı Yüksek Sıcaklık) kuyuları dahil küresel bir çözüm sağlayıcı olarak uzmanlığını sağlayacak.

Özellikle Saipem, jeotermal santraller inşa etmek, uygulanabilir teknolojik çözümleri değerlendirmek ve endüstriyel fizibilitenin doğrulanmasında koordinasyon rolü oynamak için fizibilite çalışmaları yürütecek. Bir kamu araştırma enstitüsü olan INGV ise yalnızca jeotermal enerji üzerine araştırmalar ve tahminler yapacak, bilim camiası ve sivil toplum arasında paylaşacak.

Jeotermal kaynaklar Akdeniz’de, özellikle İtalya’da bol miktarda bulunmaktadır, ancak büyük potansiyellerine rağmen şimdiye kadar sadece marjinal bir ölçüde kullanılmıştır. Büyük ölçekte kullanımları için enerjik çözümlerin belirlenmesi, küresel enerji geçiş sürecine ve yeni, daha entegre ve sürdürülebilir üretim yöntemlerine doğru evrime önemli bir katkı sağlayabilir.

Offshore Drilling Operasyon Direktörü Marco Toninelli konuya iişkin şöyle konuştu: “Jeotermal enerji gibi büyük potansiyele sahip bir sektörde INGV gibi İtalyan bilimsel araştırmalarının mükemmelliğiyle işbirliği, Saipem stratejisinin enerji geçişine ve çeşitlendirmeye odaklanma stratejisinin tam bir parçası. Gelecekte jeotermal kaynakların kullanımı için sürdürülebilir çözümlerin belirlenmesine yol açacak olan araştırma ve endüstri için önemli bir ortak zemin. İşbirliği, Offshore Sondaj Bölümünün koordinasyon rolü, kazanılan harika deneyimin tanınması ve Saipem’in sondaj dahil tüm iş segmentlerinde enerji geçişine olan bağlılığını teyit etmektedir. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy