Haberler

İYTE’den atık jeotermal suyun tarımda değerlendirilmesi üzerine proje

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (kaynak: İYTE web sayfası)
Cannur Bozkurt 12 Eki 2020

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından yürütülen proje, mineral bakımdan zengin atık jeotermal suyun arıtılarak tarımda kullanılmasına yönelik çalışmaları içeriyor.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) atık jeotermal suların arıtılarak tarımsal sulamada kullanılması ve tarımsal üretimde verimin artırılmasına yönelik bir proje üzerinde çalışılıyor.

“Su-Enerji-Gıda Bağlantısı: Tarım İçin Jeotermal Su” isimli proje, Ege Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından destekleniyor. Proje sonuçlandığında elektrik üretimi, ısıtma ya da turizm amaçlı kullanılan jeotermal sular, eğer zararlı maddeler içeriyorlarsa, arıtılıp, soğutularak tarımda sulama suyu olarak değerlendirilecek.

Projenin koordinatörü İYTE Uluslararası Su Kaynakları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Baba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, jeotermal konusunda Türkiye’nin şanslı ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Jeotermal sulardan tarımsal sulamada da faydalanılması için bir proje yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Baba, “Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Kimya Mühendisliği Bölümünden arkadaşlarımızın desteğiyle başlattığımız çalışmada, jeotermal sudaki bor giderimi ve mineralce zengin suyun tarımda kullanılmasını hedefliyoruz.” dedi.

Projenin bir diğer ortağı ise Polonya’dan AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi. Prof. Dr. Baba, bu ülkeden de öğrenci ve akademisyenlerin çalışmalara katıldığını belirtti.

Prof. Dr. Baba, projenin başarıya ulaşması halinde doğal yöntemle tarımda verimin artacağını vurguladı. Fenni gübre kullanımının bu yöntemle minimize edilebileceğini belirten Baba, sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle domates üretiminde bunu denemek istiyoruz ama birçok bitkide kullanılması söz konusu. Bunun üzerinde de değişik bitkiler üzerinde çalışıyoruz. Bitki ve toprak mineral istiyor. Eğer mineralce zengin temiz bir akışkanı sisteme verirseniz, bu bitkinin gelişimini hızlandırıp verimini de arttıracaktır.”

2021’in Mart ya da Nisan ayında ilk üretim denemesinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı