Haberler

İzlanda’dan test edilen jeotermal kuyularda sorunları hafifletmek için patentli çözüm

Esnek kaplini test etmek için deneysel kurulum (Telif hakkı: Gunnar Skúlason Kaldal)
Cannur Bozkurt 29 May 2019

Yüksek sıcaklıklı jeotermal kuyularda muhafaza borusu arızlarını azaltmak için tasarlanan yeni patentli çözüm GeoTHERMICA GeConnect projesinin bir parçası olarak tam ölçekli bir deneyde test edilecek.

Yüksek sıcaklıklı jeotermal kuyularda muhafaza borularında yaşanan başarısızlık ihtimalini azaltmak için tasarlanan, “esnek kaplinler” olarak adlandırılan ve son zamanlarda geliştirilen patentli bir çözüm, İzlanda’da kapsamlı bir deneyde test edilecek. Deney, GEOTHERMICA projesi GeConnect çerçevesinde teknolojiyi göstermek için gerçekleştirilecek.

Orta ila yüksek entalpi jeotermal kuyuları için termal döngü, çimentonun bütünlüğünü ciddi şekilde bozma potansiyeline sahiptir. Ek olarak, daha yüksek entalpili kuyular için, mahfazaların üretimi yapısal bir endişe haline gelebilmektedir.

13 inç muhafaza botusu içerisine yerleştirilen 9 inç muhafaza borusu içine esnek kaplin çimento kullanılarak, İzlanda’da mevcut olan yüksek sıcaklıktaki bir jeotermal kuyunun inilecek ve sabitlenecek. Amaç, termal döngünün kuyu bütünlüğü üzerindeki etkilerini araştırmak ve semente esnek kaplinlerin işlevini test etmektir. Esnek kaplinin test edilmesinin yanı sıra, çimento kılıfı bütünlüğü ve çimento kaplama sınırı davranışı, zorlanma, sıcaklık, basınç ve akustik algılama gibi çeşitli parametreler kullanılarak orta ila yüksek sıcaklıklarda izlenecek ve değerlendirilecektir. Gövde-çimento etkileşimlerini analiz etmek ve saha ölçeğine kadar deneysel olarak esnek kaplinler kullanarak kuyu bütünlüğünün umutları ve potansiyel iyileştirmelerini değerlendirmek için yapısal modeller kullanılacaktır.

Yeni teknoloji yaklaşmakta olan Avrupa Jeotermal Kongresi EGC 2019’da Lahey / Hollanda’da sunulacaktır.

Haberin fotoğrafına ilişkin not: Simüle edilmiş kuyu içi koşullarda esnek kaplini test etmek için deneysel kurulum. (Telif Hakkı: Gunnar Skúlason Kaldal).

Kaynak: ThinkGeoEnergy