Haberler

İzmir’de Karşıyaka ve Çiğili’de jeotermal ısıtma projeleri hayata geçiyor.

İzmir Karşıyaka'dan bir görünüm (kaynak: Karşıyaka Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 22 Şub 2021

Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kordelion İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılan jeolojik inceleme sonucu Karşıyaka ve Çiğli’de jeotermal kaynaklı bölgesel ısıtma sistemi uygulanabileceği belirlendi.

İzmir, jeotermal kaynakların doğrudan kullanımına yönelik Türkiye’nin örnek illerinden biridir. İlin Balçova ve Narlıdere ilçelerinde, bölgenin jeotermal potansiyeli, 1980’li yılların başında deneme amaçlı, 1990’lı yılların sonunda ise sistematik olarak konut ısıtmacılığında kullanılmaktadır.

Bugün itibariyle Balçova ilçesinin büyük bölümü ve Narlıdere ilçesinin bir bölümüne ısıtma hizmeti sunulmakta, sıcak su temin edilmektedir. Isıtma hizmeti sunulan alan büyüklüğü 2017 yıl sonu itibari ile yaklaşık 36.636 konut eşdeğeri büyüklüğü ve yaklaşık 23.210 aboneye ulaşmıştır. Bu büyüklüğü ile sistem, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı büyüklükte bölgesel ısıtma sistemlerinden birisidir.

Balçova-Narlıdere jeotermal sahası ayrıca, bölgede bulunan termal turizm tesisleri, hastane, üniversite, yurt, ve fakülte gibi yerleşim binalarına ve bir miktar sera uygulamasına da enerji sağlamaktadır.

İzmir’in jeotermal kaynaklarının değerlendirilmesi çerçevesinde bir güzel haber daha geldi. Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kordelion İşletmeleri A.Ş., yürüttüğü jeolojik inceleme sonucunda, Balçova ve Narlıdere’deki jeotermal kaynaklı bölgesel ısıtma sistemine benzer bir modelin Karşıyaka ve Çiğili’de de uygulanabileceğini duyurdu.

Sürdürülebilir ve yeşil bir enerji kaynağı olan jeotermalin İzmir’de yaygınlaşması dileriz sevinçle karşılanır.

Kaynak: Milliyet