Haberler

Jeotermal doğrudan kullanıma yatırım, Menengai, Kenya

Menengai, Kenya'daki sondaj kulesi (kaynak: ARGeo)
Merve Uytun 15 May 2021

Kenya'daki GDC, Menengai'deki düşük enerji çıkışlı jeotermal kuyuları kullanan doğrudan kullanım projelerinde yatırım için bir çağrı başlattı.

Kenya’dan bir haber, geçtiğimiz hafta Kenya’nın Jeotermal Geliştirme Şirketi’nin (GDC) yatırımcıları doğrudan buhar satışı teklifiyle nasıl cezbetmeye çalıştığını bildirdi. Bu, şirketin daha düşük çıktılı jeotermal kuyulardan doğrudan gelir elde etmeye çalıştığı ilk makale.

Şirket, enerji üretimi için hedeflenen jeotermal kuyuları sondaj yapıyor ve şimdi elektrik üretimi için çıktımızı yeterli ısı sağlamayan kuyulara dokunarak gelir akışı yaratmaya çalışıyor. Şimdiye kadar şirket, işini ülkenin Hazinesi, imtiyazlı krediler ve bağışçılar tarafından finanse edilmesinin yanı sıra kuyularından buhar satışları üzerine inşa ediyor.

Doğrudan kullanımın gözlemlenen faydaları ile GDC, yatırımcıları firmalarındaki veya yatırımlarındaki süreçleri güçlendirmek için teknolojiyi kullanmaya davet ederek teknolojiyi ticarileştirmeyi planlıyor. Bu nedenle GDC, Faiz İfadeleri için bir ihale duyurusunda (pdf) vurgulandığı gibi, potansiyel yatırımcıları ihale ilanına (Niyet Beyanı) davet ediyor.

Amaç / Jeotermal enerji uygulamaları

Jeotermal enerji, kaynak sıcaklığına ve kullanıma bağlı olarak endüstriyel, tarım, turizm, eğlence ve evsel alanlardan farklı bir dizi uygulama için kullanılabilir. Yatırımlar, Menengai jeotermal projesinin bitişiğinde yer alacak.

İşin kapsamı

Bu nedenle, ilgilenen firmalar / konsorsiyum, jeotermal enerjiyi Doğrudan Kullanımlar için kullanacak projelere yatırım yapma konusundaki ilgilerini şu şekilde ifade etmeye davet edilmektedir; (a) Beklenen enerji tarifelerinin bir özetini içeren ve ilgili yatırım dönem tablosunun talep edilmesi (b) Sunulacak formatta önerilen yatırımın bir özetinin sunulması.

Potansiyel yatırımcıları değerlendirmek için uygunluk / kriterler

Jeotermal enerjinin doğrudan kullanımında potansiyel yatırımcıların değerlendirilmesi, ayrıntılı raporda verilen parametreler kullanılacaktır. (Ayrıntılı rapor GDC web sitesinden www.gdc.co.ke ücretsiz olarak indirilecektir.)

Niyet Beyanı Sunumu

İngilizce olarak yapılan ilgi beyanının ibrazı, düz mühürlü bir zarf içinde alınmalı ve şu adrese teslim edilmeli veya tescil edilmelidir: Genel Müdür ve CEO, Geothermal Development Company Ltd (GDC), GDC Kawi House, South C, PO Box 100746-00101, Nairobi -Kenya.

Daha fazla ayrıntı için Niyet Beyanı’na (pdf) bakın – tam bir açıklama bu ayrıntılı genel bakış belgesinde (pdf) bulunabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy