Haberler

Jeotermal ile üretilen elektrikle ekonomiye büyük katkı

Afjet JES (kaynak: afjet.com.tr)
Merve Uytun 15 Haz 2022

Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş (AFJET), jeotermal enerjiden elektrik üretimi ile, ülke ekonomisine 65 milyon TL katkı sağladı.

Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş (AFJET) valilik, belediye, İl Özel İdaresi ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığında kuruldu. AFJET A.Ş. 2012 yılından itibaren bütün altyapı yatırımlarını bitirmiş olarak projeksiyonunda 30 yıllık bir karlılığı hedeflemektedir. Ayrıca Termal Turizm Tesislerine ve Seralara da Jeotermal Su temini ile hem gelirini artırmakta hem de bölgede bulunan Turizm otellerin konaklama maliyetlerinin azalmasına ve Afyon şehrinde hava kirliliğinin azalmasına yaptığı katkıyla çok yönlü fayda sağlamaktadır.

2,76 MWe kurulu güce sahip, Afyon’un ilk jeotermal enerji santrali olan AFJET’e ait AFJES Jeotermal Enerji Santrali 2018 yılında devreye alındı. AFJES saatte 2,76 megavat üretim yapıyor ve yılın 350 günü üretim kapasitesine sahip. Santralde üretilen elektrik, iletim hattı ile ulusal dağıtım ağına iletiliyor.

AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, santralin termal suyla 2 milyon 960 bin metrekare kapalı alan ısıttığını vurguluyor. Ulutürk, “Bunun yanında 480 dönüm jeotermal kaynaklı sera, 10 bin yatak kapasitesine sahip otellerin hem ısınma hem kullanma sularını veriyoruz” dedi.

Yusuf Ulutürk konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Santralimizde saatte 2,76 megavatlık elektrik üretimi yapılıyor. Jeotermal santrallerin diğer santrallerden farklılığı var. Bir rüzgar santrali veya bir güneş santralinde 200- 220 gün arası üretim yapılabilirken, bizim santralimiz 8 bin 400 saat (350 gün) hizmet verebiliyor. 2018 yılında santrali devreye aldık. 2018’den şu güne kadar, yaklaşık 70 milyon kilovatlık elektrik üretimi yapıldı. Bunun da milli ekonomiye yaklaşık 65 milyon TL’lik katkısı var. Ülkemiz şu anda 1600 megavatlık güce ulaştı. 2025 yılına kadar bunu 2 bin megavatta çıkararak toplam elektrik üretimimizin yüzde 5’ini jeotermalden karşılamayı düşünüyoruz”

Kaynak: Milliyet