Haberler

Jeotermal ısıtma projesi, Kuzey İspanya’da eski bir madende faaliyete geçecek

Llanes, Asturya Prensliği, İspanya (kaynak: flickr / asturzephyra, creative commons)
Cannur Bozkurt 25 Oca 2021

İspanyol Grupo Hunosa, Kuzey İspanya'nın Asturia bölgesinde maden suyunu kullanan yeni bir jeotermal bölgesel ısıtma projesi üzerinde çalışmayı tamamlayacak.

Kuzey İspanya’nın Asturia bölgesindeki La Felguera’daki Fonzón’da bir jeotermal kuyu ile gerçekleştirilecek jeotermal bölgesel ısıtma ağı üzerinde çalışma Mart 2021’de tamamlanacak. Proje, enerji ve madencilik endüstrileri alanında aktif olan Hunosa Group tarafından yürütülüyor. Hunosa, Enerji alanında bir termik santralin sahibi olan Hunosa, yenilenebilir enerji projeleri yürütmektedir.

Hunosa ve Langreo Şehir Konseyi tarafından bildirildiği üzere, Fondón kuyusundan çıkan jeotermal akışkan ile, La Felguera bölgesindeki çeşitli kamuya ait tesislere ve evlere klima ve sıhhi sıcak su getiren bir jeotermal şebekenin kurulum çalışmaları, Mart başında tamamlanacak.

Langreo’daki Fondón Kuyusu jeotermal enerji bölgesi ısıtma şebekesinin çalışmaları, Grupo Hunosa tarafından desteklenen maden suyuna dayalı ikinci jeotermal projeyi temsil ediyor. Mieres’de, Bölgesel Isıtma del Pozo Barredo, çeşitli kamu ve özel binalara klima servisi sağlamakta.

Geçen yılın Temmuz ayında başlayan ve öngörülen tamamlanma tarihi 1 Mart olan çalışmaların 2 milyon Euro’luk bir ödül bütçesi var. Proje Avrupa Birliği ve Asturias Prensliği Hükümeti’nin desteğiyle (EUR Feder fonları aracılığıyla 1,1 milyon Euro ile toplam 2,3 milyon yatırım) finanse ediliyor.

Pompalanan maden suyunun jeotermal kullanımı yoluyla Pozo Fondón ve La Felguera çevresindeki binalarda ısıtma ve sıhhi sıcak su talebini karşılamak için bir ısı şebekesinin inşasını içermekte. Bu ilk aşamada, kuyu 1,5 MW termal ısı çıkışı ile jeotermal üretim tesisini barındıracak şekilde rehabilite edilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy