Haberler

Jeotermal kaynakların doğrudan kullanımı üzerine çalıştay

Etkinlik duyurusu
Merve Uytun 10 Eyl 2021

Dünya Bankası, ESMAP, Stantec ve Reykjavik Geothermal işbirliğiyle, 15 Eylül 2021 tarihinde, Türkiye’de Jeotermal kaynakların doğrudan kullanımı üzerine çalıştay düzenleniyor.

Dünya Bankası, ESMAP, Stantec ve Reykjavik Geothermalin birlikte düzenlediği, Türkiye’de Jeotermal kaynakların doğrudan kullanımı çalıştayı 15 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşecek.

Türkiye, tahmini 60.000 MWt potansiyele sahip bol jeotermal kaynaklara sahiptir. Bunun 40.000 MWt’ı mevcut teknolojilerle elektrik üretimi için kullanılabilecek kadar sıcaktır ve bu da toplam 4.000 MWe potansiyel elektrik üretimini mümkün kılacaktır. Kalan jeotermal kaynak, yaklaşık 20.000 MWt, orta ila düşük sıcaklıktadır ve bu nedenle doğrudan kullanım için uygun olacaktır.

Bu çalıştay, “Türkiye – Jeotermal Enerjinin Doğrudan Kullanımlarındaki Fırsatların ve İlginin Değerlendirilmesi” Raporundan elde edilen bulguları sunmaktadır. Çalıştay, Türkiye’deki jeotermal kaynakların ve bunlarla ilişkili potansiyelin bir özetini sunacak; Türkiye’de jeotermal doğrudan kullanımlar için farklı alternatiflerin teknik ve ekonomik uygulanabilirliği; ve altı doğrudan kullanım vaka çalışması için ayrıntılı sonuçları içermektedir. Bu vakalar, Türkiye’nin jeotermal doğrudan kullanım potansiyelinin geliştirilmesinin maliyet ve faydalarını tahmin etmek için gereken teknik ve ekonomik bilgileri sağlamaktadır.

Gündem

13:30 – 13:40 Karşılama– Sayın Yasemin Orucu, Dünya Bankası

13:40 – 14:20 Proje Bulguları Sunumu – Prof.Dr. Alper Baba, Sn.

14:50 – 15:00 Jeotermalin Doğrudan Kullanımlarına Uygun Ortam – Dr. Yusuf Ulutürk, AFJET

15:00 – 15:30 Tartışma paneli

  • Cannur Bozkurt (Moderatör)
  • Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş
  • Ufuk Şentürk, JESDER
  • Ali Kindap, JED
  • Füsun Servin Tut Haklıdır, YENADER

15.30- 16:00 Soru-Cevap – Kapanış konuşmaları – Bayan Yasemin Orucu & Bayan Elin Hallgrimsdottir, ESMAP, Dünya Bankası

Etkinlik, Zoom platformu üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir. Katılmak için lütfen bu bağlantıya tıklayınız.

Kaynak: E-posta bildirisi