Haberler

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk: ‘’Konutları 5 kat ucuza ısıtmak mümkün’’

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk
Merve Uytun 16 May 2022

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk, birçok belediyenin Buharkent ve Kuyucak Belediyeleri gibi jeotermal enerji ile ısıtma yapabileceğini dile getiriyor.

Buharkent’in jeotermalle ısıtılması ve bölgede seracılığın geliştirilmesi için çalışmaları hızlandıran Belediye Başkanının, yaklaşık 4 bin konutu jeotermal ile ısıtmayı hedeflediği haberini sizlerle daha önce paylaşmıştık.

Çelikler Holding’in Kuyucak İlçesindeki konut ısıtma projesi ile Aydın’da ilk kez jeotermal konut ısıtma gündeme gelmişti. Aydın’ın Kuyucak ve Buharkent ilçelerindeki jeotermal ısıtma gelişmelerini merakla izliyoruz.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, Buharkent ve Kuyucak ilçelerinin jeotermal enerji ile ısınmak için gün saydığını ifade etti ve çalışmalar istenildiği sürede tamamlanırsa, her iki ilçenin de Aralık ayında jeotermal ile ısınacağını söyledi. Şentürk, ‘’ Manisa Salihli’de 7 bin konutun jeotermal enerji ile ısıtılıyor ve 10 bin ilave ek konutun daha ısıtılması projesine yakında başlanacak’’ Dedi.

Başkan Şentürk, konuya ilişkin sözlerine şöyle devam etti: ‘’Belediyelerden jeotermal enerji ile ısınma konusunda talep bekliyoruz. Üyelerimiz de bu talepleri değerlendirecekler ve ellerinden geleni yapacaklar. Ancak bu güne kadar, belirttiğimiz ilçeler dışında talep gelmedi. Alaşehir, Germencik, Efeler, Aydın’ın merkezi de bu uygulamaya geçebilir. Bu projenin yatırım maliyetini belediyelerin karşılaması gerekiyor. Biz basın aracılığıyla belediyelerin taleplerini beklediğimizi duyurmuştuk.”

Elektrik piyasası kanununda geçen hükme yer veren ve jeotermal enerji kaynağı sahibi illere doğalgaz verilemeyeceğini vurgulayan Başkan, “Maalesef bu hüküm yok sayılarak, çoğu belediye doğalgazı kullanmaya başladı. Biz jeotermal enerjiye sahip tüm belediyelerin jeotermal enerjiyi kullanması taraftarıyız. En azından kuyu maliyetleri yok. Yatırımcılarımız da bu konuda destek vereceklerini deklare ettiler. Germencik’ten Denizli’ye, Alaşehir’den Manisa’nın iç bölgelerine kadar olan ilçelerimiz jeotermal enerji ile ısınabilir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Nazilli Havadis