Haberler

Kaliforniya, Imperial Valley’de saklı jeotermal sistemleri arama projesi

Salton Sea and the SouthernValley, California (kaynak: flickr/ Doc Searls, creative commons)
Merve Uytun 25 Kas 2021

ABD Enerji Bakanlığı’nın Jeotermal Teknolojileri Ofisi (GTO) ve ABD Jeoloji Araştırma Kurumu (USGS), Imperial Valley, California'daki saklı jeotermal sistemleri araştırmak için uzaktan algılama teknolojilerini kullanacak bir girişim başlattı.

ABD Enerji Bakanlığı’nın Jeotermal Teknolojileri Ofisi (GTO) ve ABD Jeoloji Araştırma Kurumu (USGS), yakın zamanda, jeotermal olarak aktif Salton Denizi’nin bulunduğu Kaliforniya’nın Imperial Valley’deki saklı jeotermal sistemleri bulmayı amaçlayan bir proje başlattı.

“GeoFlight: Salton Trough” adlı girişim, çalışma alanından havadaki manyetik ve radyometrik verileri aktif olarak yakalamak için alçaktan uçan uçakları kullanacak. Bu, daha doğru jeolojik haritalar oluşturmak için kullanılabilecek benzersiz yüzey ve yüzeye yakın özelliklerin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Arazi Yönetimi Bürosu ve Doğal Kaynakları Koruma Servisi ile işbirliği içinde, USGS ayrıca Salton Trough alanı üzerinde yüksek irtifa havadan LiDAR araştırmaları yapacak. Bu anketten elde edilen yüksek kaliteli irtifa verileri kamuya açık hale getirilecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy