Haberler

Kanarya Adaları hükümeti jeotermal kalkınma için 466 milyon Euro yatırım yapacak

Las Palmas, Kanarya Adaları, İspanya (kaynak: flickr/ Christine, creative commons)
Merve Uytun 25 Tem 2022

Kanarya Adaları Hükümeti, Tenerife, La Palma ve Gran Canaria adaları için planlanan arama çalışmaları ile jeotermal gelişime olan bağlılığını yineledi.

Kanarya Adaları Hükümeti Ekolojik Geçiş, İklim Değişikliği ile Mücadele ve Bölgesel Planlama Bakanı Jose Antonio Valbuena, hükümetin jeotermal alana bağlı olduğunu ve 466 milyon Euro’luk planlı bir fon ile jeotermal kalkınma stratejisini yeniden doğruladı.

Bu bütçeden her biri 30 milyon Euro, Kanarya Adaları’nda en iyi jeotermal potansiyele sahip olduğu kabul edilen adalar olan Tenerife, Gran Canaria ve La Palma’daki keşif ve araştırma çalışmalarına gidecek.

Valbuena, kaynakların araştırılması ve araştırılmasının zaman alacağını, ancak bütçe tahsisinin adalardaki jeotermal kaynakların varlığını ve bunların enerji üretimi için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemeye yardımcı olması gerektiğini belirtti.

2021’in sonlarında meydana gelen Cumbre Vieja yanardağının patlaması nedeniyle La Palma adasında jeotermal gelişmeye özel bir ilgi var. Bakan Felix Bolanos, bu volkanik faaliyetin jeotermal enerji aracılığıyla bir “fırsata” dönüştürülmesine destek verdiğini ifade etti.

Ada Su ve Enerji Konseyi Carlos Cabrera, La Palma’da önceki arama çalışmalarının Kanarya Adaları Volkanoloji Enstitüsü (Involcan) tarafından yapıldığını da belirtti. Bu ön çalışmalara dayanarak, jeotermal gelişme için en uygun alan, özellikle Fuencaliente belediyesinde, La Pala’nın güneyi olacaktır.

Bildirdiğimiz gibi, Illustrious Jeologlar Koleji tarafından 2021’de düzenlenen bir etkinlik sırasında Tenerife ve La Palma adalarının daha iyi jeotermal beklentilere sahip olduğu belirtilmişti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy