Haberler

Kanarya Adaları’ndaki jeotermal ısı ile çalışan volkanik izleme istasyonları

Electrovolcan projesi, Kanarya Adaları'nda çalışmalar (kaynak: ITER)
Cannur Bozkurt 4 Ağu 2020

ITER tarafından çalışılan bilimsel bir deney, Volcanológico Instituto de Canarias ve Navarra Devlet Üniversitesi ile birlikte, yüzey jeotermal anomalilerinden elde edilen ısıyı Electrovolcan projesinin bir parçası olarak başarıyla elektriğe dönüştürdü.

Navarra Devlet Üniversitesi (UPNA) ile birlikte Instituto Tecnológico y de Energías Renovables (ITER) ve Volcanológico Instituto de Canarias’ın (INVOLCAN) ısıyı yüzey jeotermal anomalilerinden başarıyla elektriğe dönüştürdüğü bilimsel bir deney gerçekleştirildi. Bu araştırma, volkanik izleme istasyonlarında elektrik tedariki için yeni yollar açarak özerk operasyonlara katkıda bulunuyor. Deneysel çalışma, Afrika’nın Kuzeybatı kıyısı açıklarında İspanya’nın özerk bir bölgesi olan Kanarya Adaları’nda gerçekleştirildi.

Uluslararası bilim dergisi SENSORS’de yayınlanan çalışma, volkanik izleme istasyonlarında elektrik temini için yeni bir zemin hazırlayarak özerk operasyonlarına katkıda bulunuyor.

UPNA tarafından kaleme alınan bu bilimsel yayına göre çalışmaya ITER ve INVOLCAN, Bakan Enrique Arriaga liderliğindeki Tenerife Adası Konseyi’nin Yollar, Hareketlilik ve Yenilik alanına bağlı kuruluşlar da katıldı.

Bu yayın, ITER tarafından koordine edilen ve INVOLCAN’ın işbirliği yaptığı (IGME) ve Tenerife Insular Energy Agency (AIET) katılımcıları ile gerçekleştirilen ELECTROVOLCAN projesi (RTC-2017-6628-3) ile ilgilidir.

Yüzey ortamındaki jeotermal belirtiler, fumarollerin varlığı ve birkaç santimetre derinliğindeki nispeten yüksek toprak sıcaklıkları ile karakterizedir. Uluslararası bilimsel dergi SENSORS’de yakın zamanda yayınlanan sonuçlar, katı hal fiziğine dayalı cihazlar olan termoelektrik jeneratörlerin, bu jeotermal tezahürlerin ısısını Seebeck etkisi nedeniyle elektriğe doğrudan dönüştürme olanaklarını analiz ediyor.

Bu çalışmanın sonuçları, ilk kez, fiderollerin bulunduğu ve toprak sıcaklıkları birkaç santimetre derinlikte 82 santigrat dereceye ulaştığı Teide yanardağında (Kanarya Adaları, İspanya) ısı eşanjörleri olarak iki bizmut tellürid termoelektrik modülü ve ısı borularından oluşan bir jeneratörün kurulmasıyla ilgilidir.

Sonuçlar, volkanik izleme istasyonlarına özerk operasyonlarına katkıda bulunan enerji sağlama olanakları nedeniyle ilginçtir.

ELECTROVOLCAN projesi (RTC-2017-6628-3) “Volkanik kaynaklı yüzey jeotermal anomalilerinde termoelektrik etki ile elektrik üretimi için prototiplerin tasarımı ve deneysel gelişimi: Timanfaya (Lanzarote) ve Teide (Tenerife) volkanik sistemlerinde uygulama” tarafından ITER, 2013-2016 Ulusal Ar-Ge Planının Zorluklar-İşbirliği Programı tarafından finanse edilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy