Haberler

Kuyucak Belediyesi jeotermal bölge ısıtmaya hazırlanıyor

Pamukören jeotermal santrali, Türkiye (kaynak: Verkís)
Merve Uytun 12 Nis 2022

Kuyucak Belediyesi ile Çelikler Holding işbirliğinde hazırlanan, Pamukören ve Yöre Mahallelerinin jeotermal enerji ile ısıtılması projesinde yeni bir aşamaya geçileceği bildirildi.

Kuyucak Belediyesi ile Çelikler Holding işbirliğinde hazırlanan, Pamukören ve Yöre Mahallelerinin jeotermal enerji ile ısıtılması projesinde yeni bir aşamaya geçileceği bildirildi.  Kuyucak Belediyesi’ne ait PAMSES şirketi ile Çelikler Holding’e bağlı Çelikler Jeotermal firması arasında protokol imzalandı. İmzalanan protokol sonrası alanda projelendirme ve fizibilite çalışmaları yapıldı.

Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk, geçtiğimiz haftalarda İller Bankasından kredi sağlanması yönünde çalışmalar gerçekleştirdi. Başvurulan kredi alınarak, proje ödenek ihtiyacı karşılanmış oldu. Aydın Kuyucak Belediyesi, Pamukören ve Yöre Mahallelerinin jeotermal ile ısıtılma çalışmalarının yakında başlamasının beklendiğini vurguluyor.

Proje hayata geçirildiğinde, Aydın iline ilk jeotermal bölge ısıtma, termal havuz ve yarı olimpik havuz ısıtması kazandırılmış olacak. Pamukören Jeotermal Enerji Santrali (JES) Aydın’ın Kuyucak ilçesinde bulunmaktadır. Çelikler Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş.’nin bünyesindeki Çelikler Enerji aracılığı ile işletilmektedir. 67,53 MWe kurulu güce sahip Pamukören Jeotermal Enerji Santrali ayrıca Türkiye’nin 4. büyük jeotermal enerji santralidir.

Geçtiğimiz hafta verdiğimiz haberde belirttiğimiz üzere, benzer çalışmalara Buharkent Belediyesi cephesinde de devam ediyor. Başkan Erol, Buharkenti, doğalgaza göre dört kat daha ucuza ısıtacak jeotermal enerjiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Yeni Asır