Haberler

Larderello Jeotermal Müzesi kapılarını halka açıyor

Enel'in İtalya, Toskana'da bulunan Larderello Jeotermal Müzesi yeni web sitesi (kaynak: ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 15 Haz 2020

Kamu hayatının kademeli olarak yeniden normalleşme çabaları içerisinde, Enel Green Power, güçlü güvenlik önlemlerini koruyarak, İtalya Toskana Lardarello'daki Jeotermal Müzesi'ni halka yeniden açtığını duyurdu.

İtalya’daki salgın ve kilitlenme sırasında, jeotermal enerji durmayarak, Toskana bölgesine yenilenebilir enerji ve ısıyı garanti etmeye devam etti. Şimdi ise Pomarance belediye bölgesinde Larderello Jeotermal Müzesi, kapılarını resmen halka açtı.

Ziyaretçilerin ve Müze personelinin korunmasını garanti etmek için Enel Green Power Italia, istasyonun girişini dezenfektan bir jel ile donatmak, ziyaretçilerin vücut sıcaklığını tespit etmek ve servis sayesinde ziyaretlere erişimi sınırlamak için tüm güvenlik önlemlerini aldı. Volterra turizm ofislerinde her gün 9.30’dan 13’e ve 14’den 18’e kadar telefon ile iletişim kurulabiliyor.

Ziyaretçiler müzeyi, her gün 9.00 ila 18.30 arasında, maskeleri ile gezebilecekler.

Pomarance belediye başkanı Ilaria Bacci müzenin açılışına yönelik şunları söyledi: “Normale dönüş yolunda bir adım daha ileri giderek, Müzenin yeniden açılmasından çok memnunuz. Larderello Jeotermal Enerji Müzesi, yenilenebilir enerjimizi teşvik ederken, turizm sistemimizin temel bir unsurunu da temsil ediyor. Enel Green Power Italya, Turist Konsorsiyumu ve Idelacoop’a, müzeyi güvenli bir şekilde hızla yeniden açmak için gösterdikleri büyük çaba için teşekkür ediyorum.”

İdealcoop tarafından yönetilen Enel Green Power Italia Jeotermal Müzesinde, ziyaretçilerin birçok teknik ve sanayi hakkında bilgi edinmelerini sağlamak için tasarlanmış yüksek teknolojik ve multimedya içeriğiyle uygulamaların yanı sıra bu doğal kaynağın büyüleyici tarihi ve evrimini etkileşimli bir yolda ortaya çıkan 10 oda ile hikayesini anlatılıyor.

Müze, Toskana jeotermal enerjisinin daha geniş bağlamının ve endüstriyel uygulamalarında hem teknolojik hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük yeniliklerin temel bir unsurunu temsil ediyor.

Enel Green Power, bölgesel enerji ihtiyaçlarının yaklaşık % 30’unu karşılayabilecek yaklaşık 6 milyar kWh üretim için Pisa, Siena ve Grosseto eyaletleri arasında dağıtılan 34 jeotermal enerji santrali (toplam 37 üretim grubu için) ile yönetmektedir. Ayrıca, yaklaşık 10 bin konut kullanıcısının yanı sıra jeotermal bölge şirketlerini, yaklaşık 30 hektarlık sera, mandıra ve önemli bir tarım, gastronomi ve turist tedarik zincirini ısıtmak için yeşil ısı sağlamaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy