Haberler

Lavey-les-Bains, İsviçre’de başlatılan jeotermal enerji ve ısı projesi

Source: AGEPP/ Régis Colombo/ www.diapo.ch
Eren Günüç 19 Haz 2017

İsviçre'de Vaudoise kantonu Lavey-les-Bains'de bir jeotermal enerji ve ısı santrali inşa etmeyi planlayan yeni bir proje başlatıldı.

İsviçre, Vaud’daki Lavey-les-Bains bölgesindeki jeotermal su kaynaklarını kullanmak için yeni bir şirket kuruldu.

Alpine Jeotermal Enerji Üretim (AGEPP), fizibilite çalışmasının tamamlanması, finansman düzenlemelerinin tamamlanması ve AGEPP SA’nın kurulmasının ardından ilerlemektedir. Bir sonraki adım, Vaud Canton’dan keşif ve işletme yetkilendirmesi almak olacak ve bundan sonra sondaj başlatılabilir.

AGEPP SA projesi, İsviçre’nin jeotermal enerji açısındanen bilinen yerlerinden birinde Rhone vadisindeki Lavey-les-Bains’de bulunmaktadır. Bölgede önemli jeotermal kaynak varlığı 19. yüzyıldan beri bilinmektedir. İsviçre’deki en sıcak kaynaklar Lavey’in gelişimine neden oluyor.

Projenin çalışmasına izin verecek koşullardaki 40 l / s’lik bir akış oranı ile 110 santigrat derece sıcaklıkta su almayı planlanıyor. Başarılı olursa 4.2 GWh brüt elektrik / yıl ve yaklaşık 15.5 GWh termal enerji sağlaması bekleniyor.

Bu, yaklaşık 900 hane için elektrik ve ısı talebine karşılık geliyor. Uzun vadede, diğer kullanımlar için atık santrale olası yükseltme de yapılmaktadır: uzaktan ısıtma, balık çiftliği, seralar vb.

1973 ve 2000 yıllarında 200 m derinliğe ve 550 metreye kadar açılmış iki kuyu bulunmaktaydı. Lavey’deki Hamamlar, jeotermal enerjiden dolayı ortalama 60 ° C sıcaklıktaki termal sudan faydalandılar.

Şirketin planları uyarınca, jeotermal potansiyeliyle İsviçre’de iyi bilinen bir alanda 3000 metreye kadar derinliğe kadar suyun yüzeyini artıracak tek bir üretim (“gömlek” olarak iyi biliniyor) ortaya çıkacak. Bu aynı su kaynağı, varolan bir kuyu kuyusuna dayanarak onlarca yıldır Lavey termal kapısında vuruldu.

AGEPP SA, yaklaşık 900 ev için 24 saat elektrik üretmek için doğal olarak yarıklara sahip oldukça geçirgen kaya zemininden jeotermal suyu pompalayacak. Ayrıca, Lavey termal kaplıcasına termal enerji ve yerden ısıtmalı su tedarik edecektir.

Bu, İsviçre’de bir ilk olacak olan bir hidrotermal rezervuardan enerji üretmeyi planladığı için son derece yenilikçi bir projedir. Aynı zamanda 21 Mayıs’ta İsviçre vatandaşlarının ulusal referandumda oy kullanan% 58,2 oranında onaylanan İsviçre Konfederasyonu’nun 2050 Enerji Stratejisi ile mükemmel bir şekilde örtüşüyor. Vaud kantonunda onay derecesi% 73.5; Valais’de% 63.4 oldu.

Proje, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Batı İsviçre firmalarının birçoğu dahil olmak üzere özel sektör ve kamu sektörü hissedarlarını biraraya getiriyor: SI-REN SA, Holdigaz SA, EOS Holding SA, Romande Energie Holding SA ve CESLA SA, ayrıca belediyeler Lavey-Morcles (Vaud) ve Saint-Maurice (Valais). Proje aynı zamanda İsviçre Federal Enerji Bürosu (SFOE) ve Vaud kanton yetkilileri tarafından maddi olarak desteklenmektedir.

Projenin sismik aktivitenin ve potansiyel çevresel etkilerin kapsamlı bir araştırması da dahil olmak üzere bilimsel ve mali analiz tamamlanmıştır. Buna ek olarak, finansman düzenlemeleri tamamlandı. Vaud Canton’a sunulacak izin talebi, sondaj ve jeotermal enerjiyi kullanmak için yüzey tesisatlarının inşasını kapsıyor.

Halkın istişaresi 2018 yılının başında planlanıyor ve sondajın 2019’da başlaması planlanıyor. Operasyonlar 2020’de başlayacak.

Kaynak: Company release, ThinkGeoEnergy aracılığıyla