Haberler

Macaristan’da Audi otomobil üretiminde jeotermal ısıtma kullanacak

Györ, Macaristan'daki Audi fabrikası (kaynak: Audi Media Center / Györ, Macaristan)
Cannur Bozkurt 21 Mar 2019

Macaristan'da otomobil üretim tesislerinin çatısına büyük güneş enerjisi tesisatları ekleyen Audi, iklim nötr enerji arzı yönünde daha fazla adım atıyor. Üretim için gerekli ısı %70 oranında jeotermal enerjiden karşılanıyor.

Volkswagen, E.ON ile birlikte, Audi Györ’deki tesisinin iki lojistik merkezinin çatısına yaklaşık 160.000 metrekareyi kapsayacak güneş enerjisi panelleri inşa etmeyi planladığını duyurdu. Györ’deki Audi Macaristan Tesisi, Avrupa’nın bir binada kurulu, pik zamanlarda 12 MW çıktıya sahip en büyük fotovoltaik sistemi olacak. Ağustos 2019’da başlayacak inşaat çalışmaları sonrası, yenilenebilir enerji üretiminin gelecek yılın başında üretime geçmesi hedefleniyor.

AUDI Macaristan Yönetim Kurulu Başkanı Achim Heinfling: “Kaynakların ekonomik kullanımına önem veriyoruz ve bu nedenle üretimimizin çevresel etkisini mümkün olduğunca düşük tutmak istiyoruz. Audi Macarista’nın ısı gereksinimlerinin yaklaşık yüzde 70’i zaten iklim açısından nötr, jeotermal enerji ile karşılanıyor. Amacımız, gelecekte tamamen CO2-nötr tesis işletimi yapmak. Güneş panelleri parkının inşası ile bunu şimdi güç kaynağı olarak yapmak için bir adım daha atıyoruz ”dedi.

Daha önce Macaristan Györ’deki Audi üretim tesisinin ısıtma ihtiyaçları için jeotermal enerjinin kullanıldığı bilgisi paylaşılmış, ancak oynadığı büyük rolün farkında varılmamıştı. Bu nedenle, güneş ve jeotermalin birleşimi, teknolojilerin temiz bir enerji kaynağında ne kadar iyi oynayabileceğini göstermektedir.

AUDI AG Üretim ve Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi Peter Kössler, “Tüm değer zinciri boyunca daha fazla sürdürülebilirlik için sürekli çalışıyoruz” dedi. “2030 yılına kadar, tüm üretim sahalarımızın iklim açısından nötr olmasını istiyoruz. Yenilenebilir enerjilerin kullanımı bunun için önemli bir kaldıraçtır. ”

E.ON Yönetim Kurulu Üyesi Karsten Wildberger, “Akıllı enerji yönetimi, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak isteyen şirketler için vazgeçilmezdir. Audi gibi müşterilerin iklim korumasını iş etkinlikleriyle birleştirmelerine yardımcı oluyoruz – ve böylece müşteriler ve toplumumuz için değer yaratıyoruz. ” açıklamasında bulundu.

Ayrıca, AUDI AG, ortaklarıyla birlikte, kaynakları kapalı döngülerde beslemeye ve mümkün olduğunca tekrar kullanmaya kararlı. AUDI AG Çevre Koruma Başkanı Rüdiger Recknagel, “CO2 ayak izimizi 2014 yılında ölçülen ve onaylayan ilk premium üreticiyiz. O zamandan bu yana, daha da azaltmak için sürekli çalışıyoruz” dedi. “Su tüketimimizi azaltmak, hava kirliliğini önlemek ve geri dönüşümü iyileştirmek için tüm tesislerimizde yeni teknolojiler de kuruyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy