Haberler

MTN Enerji, Çanakkale’de 13 arama sondajı planlıyor

Sondaj kulesi, görsel habere ait değildir (kaynak: JeotermalHaberler)
Merve Uytun 13 Oca 2022

MTN Enerji, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde kurulu olan jeotermal enerji santralinin kapasite artışı için kaynak aramak amacıyla 13 sondaj kuyusu açmayı planlıyor.

MTN Enerji, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde kurulu olan jeotermal enerji santralinin kapasite artışı için kaynak aramak amacıyla 13 sondaj kuyusu açmayı planlıyor. Projenin yaklaşık değeri 1 milyon lira olarak hesaplanıyor.

1200 m’den daha az ve 2000m derinliklerde olmak üzere farklı sondaj programları uygulanması planlanıyor. Sığ kuyularda 135°C, derin kuyularda ise 170°C civarında sıcaklık değerlerine ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Arama, üretim ve reenjeksiyon amacı ile açılacak kuyulardan beklenen sonucun elde edilmesi halinde 11.8 MW gücünde, Çift (Binary) Çevrim JES kurulması düşünülüyor.

Şirket ruhsat alanında toplam 19,8 MWe kurulu güç için gerekli izinlerini aldı fakat henüz tam kapasite ile üretime geçemedi. Planlanan kuyulardan çıkarılacak jeotermal akışkanın sıcaklık ve debi değerlerine göre, Şirketin tam kapasiteye çıkması hedefleniyor.

Kuyuların açılması planlanan ruhsat alanında, mevcut 8 MW kurulu gücü ile Babadere Jeotermal Enerji Santrali bulunuyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü